Yapay zeka şaşırttı: Fotoğraf tahliliyle siyasi görüşü varsayım edebiliyor

Yapılan araştırmaya nazaran bireylerin siyasi görüşlerinin yapay zekadan yararlanılan fotoğraf tahliliyle, yüzde 61 doğrulukla kestirim edilebildiği belirlendi.

Yapay zeka şaşırttı: Fotoğraf tahliliyle siyasi görüşü varsayım edebiliyor
Yayınlama: 21.06.2023
33
A+
A-
AA

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden Dr. Stig Hebbelstrup Rye Rasmussen ve grubu, insanların yüz sözleri ile siyasi görüşleri ortasındaki bağı inceleyen bir çalışma başlattı.

Fotoğraf tahliliyle siyasi ideolojileri yüzde 61 oranıyla kestirim etti

Danimarka’da 2017’deki lokal seçimlerde yarışan siyasetçilerin ve milletvekillerinin fotoğraflarının kullanıldığı çalışmada, 4 bin 647 adayın fotoğrafı incelendi.

Bilim insanları, şahısların ruh hallerini, mimiklerini ve yüz yapılarını tespit edebilmek için Microsoft’un “yüz sözü tanıma teknolojisi” ile farklı algoritmalar kullandı.

Araştırmada, yapay zekanın insanların yüz mimiklerinden yola çıkarak, siyasi ideolojilerini yüzde 61 doğruluk oranıyla varsayım edebildiği saptandı.

Söz konusu araştırmada, yapay zekanın insan davranışlarını taklit ederek öğrenme kapasitesine sahip olduğu “derin öğrenme yönteminden” faydalanıldığı belirtildi.

Araştırmanın sonuçları, “Scientific Reports”da yayınlandı.

Yapay zeka bazılarının ütopyası bazılarının ise distopyası

Dünya genelinde yapay zeka ve bununla ilgili teknolojiler insanlara ilgi alımlı biçimde sunulurken, birçok kişi de yararı kadar ziyanı olduğu görüşünde.

Kimilerinin ütopyası olan yapay zeka, bazılarının ise distopyası olmuş durumda.

Yüz tanıma sistemlerinin kullanılarak insanların vatandaşlıklarının puanlanarak “makbul vatandaşın” belirlendiği Çin’deki senaryoda distopik bir profil çizen yapay zeka sistemleri, Batı’da insanlara kullanıcı dostu bir aparat üzere sunulabiliyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.