Uzman isim haritayı gösterip ürküten uyarıyı yaptı!

Türkiye’de yaşanan şiddetli sarsıntılar sonrası bir ihtar da Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Fetullah Arık’tan geldi. Arık, bir harita paylaştı ve 6.5’ten büyük bir zelzelenin olabileceğini söyledi.

Uzman isim haritayı gösterip ürküten uyarıyı yaptı!
Yayınlama: 26.03.2023
9
A+
A-

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Fetullah Arık, Kahramanmaraş ve Hatay zelzelelerinin akabinde Anadolu plakasının yer değiştirmesiyle, bağımsız fayların tetiklendiğini belirterek, “Tuz Gölü Fay Zonu’nun uzunluğuna nazaran kıyaslama yaptığınız vakit oluşturabileceği zelzelenin 6.5’ten daha büyük olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerinde, 20 Şubat’ta Hatay Defne ilçesinde 6.4, Samandağ’da da 5.8 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde, Orta Anadolu plakasındaki hareketlilik arttı.

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Fetullah Arık, Kayseri ve Niğde’de yaşanan zelzelelerin gerilim transferiyle oluştuğunu belirterek, “Kahramanmaraş merkezli deprem olmamış olsaydı, Arap levhasının kuzeye hareketi esnasında Anadolu levhası, Doğu Anadolu Fay Zonu boyunca yılda yaklaşık 10-11 milimetre Akdeniz’e yanlışsız hareket ediyordu. Kuzey Anadolu Fay Zonu boyunca da 20-21 milimetre bir hareket kelam konusu. Fakat 6 Şubat Kahramanmaraş depremi ve Hatay Samandağ ve Defne sarsıntıları olduktan sonra Anadolu plakası önemli bir halde yer değiştirmiş oldu. Hem güneye gerçek hem de batıya yanlışsız hareket etti. Bu hareketlenme sonucunda gerilim transferi kıta içerisindeki bağımsız fayları tetiklemiş oldu. Böylece Orta Anadolu Fay Zonu üzerindeki Kayseri, Erciyes, Niğde üzere bölge içerisinde daha küçük sarsıntıları görmeye başladık. Bu fayların daha evvelce ne kadar büyüklükte sarsıntı ürettiğiyle ilgili kesin datalar olmadığı için daha büyük bir zelzele üretir mi, tahmininde bulunmak hayli güç” diye konuştu.

Tuz Gölü Fay Zonu’nun üretebileceği sarsıntının büyüklüğünün 6.5’ten yüksek olabileceğini belirten Prof. Dr. Arık, “Tuz Gölü Fay Zonu, Ankara’nın güneyinden başlayıp Niğde’ye kadar devam eden bir fay ve Tuz Gölü’nün kuzeydoğu kenarını oluşturuyor. Tuz Gölü Fay Zonu’nun uzunluğuna nazaran kıyaslama yaptığınız vakit oluşturabileceği zelzelenin 6.5’ten daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Fakat orada son 3 zelzelenin ne vakit olduğunun meçhul olduğu için sarsıntının dönemiyle ilgili kesin bilgiler elimizde yok. Detaylı çalışmalar yapılıp, ona nazaran de döneminin söylenebilmesi gerekir.” tabirini kullandı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.