Türkiye Gazze’ye yardım etti mi? Türkiye Gazze’ye yardım gönderdi mi?

Türkiye Gazze’ye yardım etti mi? Türkiye Gazze’ye yardım gönderdi mi?
Yayınlama: 13.10.2023
5
A+
A-


Türkiye Gazze‘ye yardım etti mi? Sorusu, son günlerde gündeme gelen olayların ardından merak edilmekte ve araştırılmakta. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail‘e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı operasyon başlatmıştı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı. Saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybederken İsrail, insanların Gazze’yi terk etmesini istedi. Peki, Türkiye Gazze’ye yardım etti mi? Türkiye Gazze’ye yardım gönderdi mi?

TÜRKİYE GAZZE’YE YARDIM ETTİ Mİ?

Dünyanın gözü Gazze’deyken Türkiye bölgeye askeri uçakla yardım gönderdi. Gönderilen yardımlar ilk olarak Mısır’a ulaştı. Malzemelerin buradan da Gazze’nin dünyayla bağlantı kurabildiği tek sınır kapısından halka ulaştırılması planlanıyor. Saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybederken İsrail, insanların Gazze’yi terk etmesini istedi. Abluka altına alınan kentte insanların temel ihtiyaçları sağlanamazken hastanelerde de sağlık hizmetleri verilemiyor.

Elektrik, su ve yakıt akışının İsrail tarafından kesilmesiyle tam ablukaya alınan Gazze’ye Türkiye’den insani yardım gidiyor. Gönderilen yardımlar Mısır’a ulaştırıldı. Bu malzemeler, Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’ndan kente taşınacak.

Türkiye İsrail Gazze Gündem Dünya Güncel Haberler