TİKA, Tacikistan’da “Kariyer Planlama Merkezi” kurdu

TİKA Tacikistan’ın başşehri Duşanbe’de, ülkenin önde gelen iki üniversitesi Teknik ve Ziraat üniversitelerinde rehberlik, staj ve istihdam odaklı hizmet vermek emeliyle “Kariyer Planlama Merkezi” kuruldu.

TİKA, Tacikistan’da “Kariyer Planlama Merkezi” kurdu
Yayınlama: 11.05.2023
11
A+
A-

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Tacikistan’ın başşehri Duşanbe’de, ülkenin önde gelen iki üniversitesi Teknik ve Ziraat üniversitelerinde rehberlik, staj ve istihdam odaklı hizmet vermek maksadıyla “Kariyer Planlama Merkezi” kuruldu.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Tacikistan’a eğitimden sıhhate, ziraî kalkınmadan bilgi teknolojilerine, toplumsal ve kültürel projelerle takviye olmaya devam eden TİKA, ülkede alanında birinci olma özelliği taşıyan merkezin tadilat ve donanımını da üstlendi.

Türkiye’deki üniversitelerin meslek merkezlerinde kullanılan yazılım programı da Tacikistan’daki üniversitelerin kullanımına sunulacak ve böylelikle üniversiteler ortasında “kardeş üniversite ilişkisi” kurulacak.

Tacikistan Teknik Üniversitesi bünyesinde TİKA tarafından kurulan dijital tasarım-üretim laboratuvarı CezeriLAB ile Duşanbe’de bulunan ve 2 binden fazla öğrencinin mezun olduğu Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezlerinin 3’üncüsü de Tacikistan’ın Hucend kentinde TİKA Lider Yardımcısı Ümit Naci Yorulmaz’ın iştirakiyle açıldı.

Tacikistan’da 1995’ten itibaren 500’e yakın proje hayata geçiren TİKA, Tacikistan’ın kalkınma öncelikleri, gereksinimleri ve maksatlarına odaklanan projelerle eğitim, sıhhat, tarım başta olmak üzere mesleksel eğitim yüklü istihdam hususları üzerine çalışıyor.

TİKA, bir çocuk ıslahevinde bilgisayar programcılığı, grafik tasarım ve muhasebe alanlarında 3’er aylık mesleksel eğitim kursları içeren Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezi de kurdu.

TİKA Lider Yardımcısı Yorulmaz, Tacikistan’ı ziyaret etti.

Duşanbe’deki Meslek Planlama Merkezleri ve Bilgi Teknolojileri Eğitim Merkezinin açılışı, TİKA Lider Yardımcısı Yorulmaz, Türkiye’nin Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar ve Tacikistan Teknik Üniversitesi Rektörü Kudrat Davlatzoda tarafından gerçekleştirildi.

Yorulmaz, açılıştaki konuşmasında, Türkiye-Tacikistan münasebetlerine değer verdiklerini, bu çerçevede planladıkları proje ve faaliyetleri hayata geçirdiklerini belirterek, meslek merkezlerinin, iş hayatının beklentilerinin karşılanabilmesine imkan sağlayacağını kaydetti.

Bilgi teknolojileri eğitim merkezine de değinen Yorulmaz, bilişim dalına ilgi duyan lakin maddi imkanları kısıtlı gençlerin fiyatsız eğitim almasının fırsat eşitliği sağladığını vurguladı.

Yorulmaz, “Islahevinde kurulan merkez ile de genç yaşta cürüm işlemiş lakin özgürlüklerini kazandıklarında ne yapacağını bilemeyen gençlerin rehabilitasyonu, topluma kazandırılması, önlerine bir gaye ve geleceğe dair umut bırakılması ile yeni hayatında özgüvenli, toplumda saygın bir birey olarak yazgılarının değişeceğini umut ediyoruz.” diye konuştu.

Ziraat Üniversitesi bünyesinde TİKA tarafından kurulan Çağdaş Eğitim ve Üretim Serasında incelemelerde bulunan Yorulmaz, TİKA’nın Tacikistan tarımının gelişimine katkı sağlayacak işbirliklerine açık olduğunu söz etti.

Yorulmaz, Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakan Yardımcısı Aliṣer Alizoda ve beraberindeki heyet TİKA tarafından yapılan ve donanımı sağlanan Bakanlık bünyesindeki Turizm Otelcilik ve Kaynakçılık Eğitim Merkezlerini ziyaret etti.

TİKA Lider Yardımcısı, ziyarette Tacikistan Güç ve Su Kaynakları Bakanı Daler Cuma, Tacikistan Sıhhat ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Gafur Muhsinzoda, Tacikistan Adalet Bakan Yardımcısı Mansur Umarzoda, Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakan Yardımcısı Aliṣer Alizoda ile de görüşmeler gerçekleştirdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.