Teksas’ta 8 kişiyi öldüren saldırgan neo-Nazi çıktı!

Geçen hafta ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir AVM’de silahla 8 kişiyi öldüren saldırganın neo-Nazi olduğu ortaya çıktı. Polis, saldırganın etrafa rastgele ateş açtığını tespit etti.

Teksas’ta 8 kişiyi öldüren saldırgan neo-Nazi çıktı!
Yayınlama: 11.05.2023
7
A+
A-

ABD’nin Teksas eyaletinde 7 Mayıs Pazar günü yaşanan olayda bir silahlı saldırgan, AVM’de etrafa rastgele ateş açmış ve 8 kişiyi öldürmüştü. Polis, yakalanan saldırganın kimliğini belirledi. 33 yaşındaki saldırganın, elde edilen bulgularla neo-Nazi olduğu tespit edildi.

Saldırganın saldırıyı planlı gerçekleştirmediği, ateş açtığı bireyleri cinsiyetine yahut ırkına nazaran seçmediği belirlendi. Dallas’ta yaşadığı tespit edilen kuşkulu Mauricio Garcia, bir polis memuru tarafından vurularak etkisiz hale getirilmişti.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı (DPS) Bölge Yöneticisi Hank Sibley, saldırganın bedeninde Nazileri temsil eden dövmeler bulunduğunu lisana getirdi.

Sibley, mahallî basına yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “Saldırganın neo-Nazi ideolojisine sahip olduğunu belirledik fakat bu türlü bir saldırıyı neden gerçekleştirdiğine dair hiçbir kanaatimiz yok. Nasıl bir motivasyonla bu hatası işlediğini bilmiyoruz. Muhakkak bir kümeden çok bir lokasyonu gaye aldığını düşünüyoruz. Burada kriter olarak yaş, cinsiyet yahut etnisite kelam konusu değil. Maksat aldığı şahısları buna nazaran belirlememiş.”

Saldırganın, akında kullandığı AR-15 dahil yasal olarak 8 silah satın aldığını, mülkiyetinde bulunan bu silahlardan bir kısmının yanında, bir kısmınınsa aracında bulunduğunu söyledi.

Yeterlilik sağlayamadığı için ordudan atılmış

Sibley ayrıyeten, saldırganın ABD ordusunda kısa müddetliğine misyon yaptığını ve terhis olduğu istikametindeki raporları da doğruladı.

ABD ordusu kayıtlarında, Garcia’nın orduda başlangıç düzeyindeki eğitimlerden geçemediği, beden yapısı ve kondisyonu yetersiz görüldüğü için kabul alamadığı görüldü.
Kayıtlara nazaran, Haziran 2008’de eğitimlere başlayan Garcia, 3 ay orduda kalabilmiş, bu 3 ayın sonunda işine son verilmişti.

Geçtiğimiz pazar günü Teksas’ta meydana gelen olayda, 3 dakika içinde elindeki silahla 15 kişiyi yaralayan saldırgan Mauricio Garcia, bu 15 şahıstan 8’inin vefatına neden olmuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.