Son dakika haberi: Büyük tehlike konuşulurken yeni raporla müjdeli haber geldi!

Son yılların en yağışsız kışını geçirdiğimiz ocak ve şubat aylarının akabinde kuraklık tehlikesini sıklıkla duymaya başlamıştık. Türkiye’nin gündemine giren büyük tehlikeye karşı Meteoroloji yüreklere su serpen müjdeli raporu açıkladı.

Son dakika haberi: Büyük tehlike konuşulurken yeni raporla müjdeli haber geldi!
Yayınlama: 26.03.2023
2
A+
A-

Kuraklık külfeti dünya genelinde olduğu üzere ülkemizde de beklenen yağışların gelmemesi üzerine kendisini hissettirmişti. Barajların genelinde doluluk oranları en taban düzeyleri görmüştü. Lakin Meteoroloji’nin son raporu yüreklere su serpti…

KAR VE YAĞMUR GELİYOR

“Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” atasözü bir sefer daha yanlışsız çıktı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük yeni hava varsayım raporunu paylaşırken, kutuplardan gelen soğuk hava dalgasının hafta ortasında birçok vilayette tesirli olacağını duyurdu.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının Salı gününden itibaren batı kesitlerde başlayarak hissedilir derece azalacağı, Çarşamba ve Perşembe günleri ülkemiz genelinde mevsim normalleri altında seyredeceği varsayım ediliyor.

Salı gününden itibaren yurt genelinde sağanak yağışlı bir hava beklenirken Çarşamba günü kimi bölgelerimizde yağmur kara dönüşecek…

METEOROLOJİ’NİN 26 MART PAZAR HAVA DURUMU TAHMİNİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar, Kütahya, Sivas etraflarının yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Tunceli, Bingöl ve Şanlıurfa etraflarında mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı görüleceği kestirim ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kısımlarında çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeydoğu bölümlerde 2 ila 4 derece artacağı, öbür yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette eseceği varsayım ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Tunceli, Bingöl ve Şanlıurfa etraflarında mahallî olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

TOZ TAŞINIMI: Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde azalma, çamur yağışı, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

SON 22 YILIN EN KURAK KIŞI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) bilgilerine nazaran; Türkiye’de son 22 yılın en kurak Ocak ayı yaşandı. Yağışlar normaline nazaran yüzde 52, geçen yıl ocak ayı yağışlarına nazaran ise yüzde 62 azalma gösterdi.

OLAĞANÜSTÜ KURAKLIK TEHLİKESİ ALTINDA OLAN İLLER

Standart Yağış İndeksi (SPI) metoduna nazaran hazırlanan haritada birçok vilayet harika kuraklık durumu dikkat çekmişti.

Yayınlanan haritaya nazaran; Erzincan, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Karaman, Mersin, Osmaniye, Mersin, Bayburt, Ağrı ve Muş fevkalâde kuraklık tehlikesi altında.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.