NATO’dan Rusya açıklaması

NATO Askeri Komitesi Lideri Amiral Rob Bauer, Belçika’nın başşehri Brüksel’deki NATO ülkelerinin Genelkurmay Liderleri toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, “Moskova’nın 3 günde kazanmayı umduğu savaş 15’inci ayına giriyor” dedi.

NATO’dan Rusya açıklaması
Yayınlama: 11.05.2023
107
A+
A-

Belçika’nın başşehri Brüksel NATO ülkelerinin Genelkurmay Liderleri toplantısının akabinde NATO Askeri Komitesi Lideri Amiral Rob Bauer, basın toplantısı düzenledi. Bauer, NATO’nun askeri planları ile ittifak üyesi ülkelerin ulusal askeri planlamalarının entegre edilmek istendiğini belirterek, “Bugün ittifak üye ülkelerinin Genelkurmay Liderleri birinci kere NATO ve ulusal seviyelerde askeri planlamalar için uyum toplantısı gerçekleştirdi. NATO ortak savunma için yeni bir çağ başlatıyor. Buna hazırız. Bu sabah Sayın Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in de dediği üzere ittifakımızın son on yılda ve hatta son bir yılda dönüşümü kayda bedel olmuştur. Lakin amaca varmış değiliz. Vilnius kapsamında ulusal askeri planlarını fazla hatta daha fazla NATO askeri planlarıyla uyumlu hale getireceğiz. Güçlerimizi çok daha süratli operasyonel hale getireceğiz. Daha fazla askeri güç üretip tüm NATO topraklarında daha etkin hale getireceğiz’’ dedi.

“DAHA GÜÇLÜ KOMUTA, DAHA GÜÇLÜ KONTROL”

NATO’nun yeni bir ortak savunma çağına girme siyaseti hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen Bauer, “Bugün daha güçlü bir komuta ve daha güçlü bir denetim kapasitesine olan gereksinimimizi ele aldık. Sayıları ve ekipmanları tüm bölgelerde ve tüm alanlarda gereksinimlerimize nazaran belirleyeceğiz. Unutmamalıyız ki bu çalışma hala devam ediyor. Meyvelerini de önümüzdeki aylarda Vilnus’taki devlet ve hükümet liderleri doruğunda verecektir. İttifakın siyasi iradesiyle bu kapasite artırımı istemesi gerekiyor. Bu hiç olmadığı kadar önemlidir” dedi.

“NATO NE KADAR GEREKİRSE UKRAYNA’YI O KADAR DESTEKLEYECEKTİR”

Rusya ve Ukrayna savaşının NATO siyasetlerini belirleyici biçimde etkilediğini söyleyen Bauer, “Rusya’nın Ukrayna savaşı ve Euro-Atlantik bölgenin güvenliği üzerindeki tehdit onlarca yıldan beri en yüksek düzeyde. Moskova’nın 3 günde kazanmayı umduğu savaş 15’inci ayına giriyor. Ukrayna halkı ve Ukrayna ordusu bizi şaşırtmaya devam ediyor. Ukraynalı meslektaşlarımız son duruma ait ayrıntılı raporlar sundular. NATO ne kadar gerekirse Ukrayna’yı o kadar destekleyecektir. Rusya memleketler arası tertibi sarsmıştır. Maalesef bu durum bizi ortak savunma çağına itmiştir. Biz değil rakiplerimiz bu gündemi belirlemektedir. NATO ve ittifak üyelerinin askeri planlarını uyumlaştırması ile hepimiz tıpkı pusulayı izleyeceğiz’’ tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.