Medyanın yeni kılavuzu: ‘Medyada Güncel Kavramlar’

Medyanın yeni kılavuzu: ‘Medyada Güncel Kavramlar’
Yayınlama: 21.08.2023
93
A+
A-

Günümüzde teknoloji, önceki dönemlerden çok daha fazla bir biçimde gündelik hayatımızı domine ediyor. Teknolojiyle hayatımıza giren kavramlar göründüğünden daha fazla anlamlar içeriyor. Sosyal medyanın yanı sıra konvansiyonel medya ve dijital medya platformlarında karşılaştığımız birçok kavram, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Aydoğdu’nun özgün çalışmasıyla kitaplaştırıldı.

TEKNOLOJİNİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

anadolugazete.com.tr’ye kitap hakkında açıklamalarda bulanan Prof. Dr. Filiz Aydoğdu, “Akıllı cihazlarla donatıldığımız bu yeni tekno-hayatlarda, dijital teknolojiler hayatımızın hemen her alanında bizimleler. Sabaha kadar nabzımız ve tansiyonumuzu ölçen kolumuzdaki saatler, her an ulaşabileceğimiz müzikler, filmler, oyunlar, yemekler, tüketim ürünleri ve bu teknolojilerin yarattığı, belki eskisine göre daha hızlı ama dezenformasyona da yol açabilen haberlerle yaşıyoruz.” dedi.

Medyanın altyapısını teşkil eden teknolojide yaşanan hızlı değişikliklere de dikkat çeken Prof. Aydoğan, “Bu yeni toplumsal yaşamda artık yapay zekaların, algoritmaların, blokzincirlerin deepfake’lerin, dijital platformların, bolluk ekonomisinin, dijital göçebelerin, aşırı izlemenin, blokzincirlerin, iptal kültürünün, popülizmin ne anlama geldiğini ne anlamlar yaratabileceğini bilmek zorundayız.” diye konuştu.
Günümüz teknolojilerinin eski teknolojiye göre daha üstün özelliklere sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Filiz Aydoğan, şunları kaydetti: “Günümüz teknolojileri hem kitlesel hem de bireysel olmaları sayesinde, bireyleri çok daha fazla zamanda ve daha kolay bir biçimde ele geçirmektedir. Bu nedenle, ister medya akademisyeni, medya çalışanı, isterse medya öğrencisi ya da sıradan insanlar olalım, yaşadığımız toplumsal hayata ve bu toplumsal hayatı şekillendiren medyayı anlamlandırmamız için bir medya sözlüğü oluşturmak istedim.

ÇALIŞMA YENİ KAVRAMLARLA GÜNCELLENECEK

Bu amacımı Türkiye’deki pek çok Üniversite’nin medya akademisyenlerine anlattım ve kendilerini bu çalışmaya davet ettim. Sağ olsunlar, bu çalışmaya katılan herkes büyük bir ciddiyetle, uyumla, iş birliği içinde ve en önemlisi de ülkemizin medya literatüründe eksik olan bu çalışmanın ortaya çıktıkça önemini fark ederek, sevgiyle yazdık ve okuyucularımıza sunduk.
Giderek daha güncel kavramlarla yenilenebilecek bu çalışmanın medyayı, toplumu merak eden günümüz okuyucularını aydınlatması dileğiyle.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.