Meclisten memur zammı ne zaman geçecek? Meclisten Memur zammı geçti mi, ne zaman geçecek?

Meclisten memur zammı ne zaman geçecek? Meclisten Memur zammı geçti mi, ne zaman geçecek?
Yayınlama: 05.07.2023
18
A+
A-

Memur zammı meclisten ne zaman geçecek? Memur zammı meclisten geçti mi, ne zaman geçer? sorularını akıllara getirdi. 6 aylık enflasyon farkı TÜİK’in haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile birlikte ortaya çıkmış oldu. Bununla beraber memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da yüzde 17.77 olarak açıklandı.

İlk 6 aylık enflasyon verisinin belirlenmesi ile birlikte memur ve emekliye yapılacak zam oranı da netleşti. Verilere göre açıklanacak olan refah payı hariç; memur ve memur emeklileri sözleşme zammı ve enflasyon farkıyla yüzde 17.77 oldu. Vatandaşlar ise memur zammı meclisten ne zaman geçecek? Memur zammı meclisten geçti mi, ne zaman geçer? sorularına yanıt arıyor.

MEMUR ZAMMI MECLİSTEN NE ZAMAN GEÇECEK?

AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılmasını da içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunulduğunu söyledi. Teklif kapsamında memur maaşlarına enflasyon farklı olan yüzde 17.55’in yanı sıra 8.077 lira da seyyanen zam uygulanacak.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde memur maaş artışını da içeren kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. Abdullah Güler şuşu ifadeleri söyledi; “Teklifimiz ile tüm kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Temmuz 2023 tarihi ile 31 Aralık 2023 tarihler arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil yapılması öngörülen artışa ilave olmak üzere seyyanen net 8 bin 77 liralık bir artışı öngörüyoruz.”

MEMUR MAAŞINA YÜZDE 86 ZAM!

Abdullah Güler memur maaşları hakkında “En düşük memur maaşı Aralık 2022 tarihi itibarıyla 9 bin 105 lira iken, 2023 ocak tarihinde 11 bin 848 liraya, artış oranı ile beraber 2023 temmuzunda 22 bin 17 liraya çıkartılacaktır. Temmuz artış oranı bu şekli ile beraber toplam yüzde 86’yı bulmaktadır. 2023 yılı kümülatif oranına bakıldığında ise toplamda yüzde 142 gibi bir artışı sağlamış olacağız. Ortalama memur maaşı aralık 2022 tarihinde 10 bin 932 lira iken ocak 2023 tarihinde 14 bin 417 liraya, şimdi ise 2023 temmuzunda 25 bin 15 liraya çıkartılacaktır. Temmuz artış oranı ise ortalama memur maaşında toplamda yüzde 74’e karşılık gelmektedir.” İfadelerini kullandı.

“TEKLİFİN İÇİNDE EMEKLİLER YER ALMIYOR”

Güler “8077 liralık oran ilave katkı payı olarak maaşlara ödenecektir. Şu anda çerçevesi çizilen rakamlar böyledir. Bu teklifimiz içinde emekli yok. Oranlar açısından dağıtım yapılacaktır. Şu andaki dağılım ve enflasyon farkını yansıtılmasıyla birlikte şu anki teklifte yer almıyor. Zam oranlarıyla birlikte hesapladığımız için ilerideki dönemde değerlendireceğiz.” diyerek emeklilere bu dönemde zam yapılmayacağını belirtti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.