İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayacağına dair bir işaret yok – Son Dakika Türkiye Haberleri

İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayacağına dair bir işaret yok – Son Dakika Türkiye Haberleri
Yayınlama: 01.09.2023
6
A+
A-

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Temmuz ayındaki NATO zirvesinde açıkladığı üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), İsveç’in NATO üyeliğini, Ekim ayında yeniden toplandığında onaylayacak.

İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsveç hükümeti yaz boyunca, o zaman ortaya konan şartların ve Vilnius’ta yapılan açıklamanın hala geçerli olduğu dışında herhangi bir sinyal almadı.” dedi.

İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYELİK SÜRECİ

İsveç, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldıra tepki olarak geçen yıl NATO üyeliği için başvurmuş ve ittifak üyelerinin çoğu bu başvuruyu hızla onaylamıştı.

Ancak, Türkiye güvenlik işbirliği konusundaki endişelerini gerekçe göstererek İsveç’in NATO üyeliğini onaylamadı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Temmuz ayında Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinin ardından İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasını Ekim ayında yaz tatilinin ardından yeniden toplanacak olan TBMM’ye sevk edeceğini söyledi. Ancak o zaman bile İsveç’in yeşil ışık alacağının garantisi yok.

Türkiye, İsveç’te yaşayan terör örgütü PKK üyesi olan militanlar için daha fazla adım atılmasını istiyor. 

Ayrıca, İsveç ve Türkiye arasında son zamanlarda yaşanan gerilim, Kuran-ı Kerim’e saygısız eylemleriyle de arttı.  


NTV’yi sosyal medyadan takip edin