İçişleri Bakanı Yerlikaya sel vuran illerdeki bilançoyu açıkladı!

İçişleri Bakanı Yerlikaya sel vuran illerdeki bilançoyu açıkladı!
Yayınlama: 12.07.2023
10
A+
A-

Zonguldak, Bartın ve diğer 7 ildeki sel felaketinden sonra İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Zonguldak’ı ziyaret etti. Ziyareti esnasında Valilik binasında açıklamalarda bulundu.

Yerlikaya, Aşırı yağışların ardından 9 ilde 5 bin 986 ihbar alındığını ve ekiplerin AFAD koordinasyonunda ivedilikle müdahale ettiğini söyledi. Yağışlar sonrası mahsur kalan 23 vatandaşın helikopterlerle, 608 vatandaşın ise bot ve iş makineleri ile kurtarıldığı bilgisini verdi.

AŞIRI YAĞIŞLARDAN 10 İL 82 İLÇE BİN 353 KÖY VE MAHALLE ETKİLENDİ

Bakan Yerlikaya şu açıklamalarda bulundu: En son iki gün önce Bartın ve Zonguldak’ta incelemelerde bulunmuştuk. Bugün tekrar Zonguldak’tayız. Valimiz, milletvekillerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, AFAD, emniyet, jandarma, DSİ, İlbank, Karayolları ile velhasıl tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerimizle gün boyu gezdik ve değerlendirme toplantımızı yaptık. Ana gündem maddemiz, aşırı yağışlardan etkilenen yerleşim yerlerimizdeki hasar ve zarar tespitleriydi.

7 Temmuz Cuma günü başlayan ve hafta sonu devam eden aşırı yağışlar sonrasında uyarı verilen Bartın, Düzce, Ordu, Zonguldak, Giresun, Kastamonu, Bolu, Samsun, Karabük, Artvin illerimizde toplam 5 bin 986 ihbar alındı. Tüm ihbarlara ekiplerimiz AFAD koordinasyonunda ivedilikle müdahale edildi.

Aşırı yağışlardan değerli arkadaşlar 10 ilimiz, 82 ilçemiz, bin 353 köy ve mahallemiz maalesef etkilendi.

23 VATANDAŞIMIZ HELİKOPTERLERLE 608 VATANDAŞIMIZ BOT VE İŞ MAKİNELERİ İLE KURTARILDI

Yaşanan sel, su baskını, heyelan ve kaya düşmesi gibi olaylardan Bartın, Ordu ve Zonguldak illerimizin merkez ilçe ve köylerinin pek çoğu olumsuz etkilendi. Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Kocaeli, Karabük ve Samsun illerimizde ise muhtelif yerleşim birimleri etkilendi.

Yaşadığımız sel felaketinde AFAD Başkanlığımız koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşlarımız ile STK’lardan toplamda 6 bin 611 bir personel ama bir parantez açıyoruz, bin 390’ı jandarma ve bin 861’i polis. Bu toplam 6 bin 611 personelimizin. İki helikopter, 578 çeşitli türde iş makinesi hem görevlendirildi. Hem çalıştırıldı.

Yağışlar sonrası mahsur kalan 23 vatandaşımız helikopterlerle, 608 vatandaşımız bot ve iş makineleri ile kurtarıldı.

625 YERLEŞİM YERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ MEYDANA GELDİ

Yağışlar sonrasında toplam 210 yolun kapandığını ve bugün itibariyle tüm yolların yeniden trafiğe açıldığını ifade eden Bakan Yerlikaya, “Meydana gelen aşırı yağışlar sonrasında toplam 210 yol kapandı. Ekiplerimizin yaptığı çalışmalar sonrasında hamdolsun ki tüm yollarımız bugün itibariyle artık trafiğe açıldı. İl ilçe ve köylerde ise toplam 625 yerleşim yerinde elektrik kesintisi meydana geldi. Yine yapılan çalışmalar sonrasında tüm yerleşim yerlerine artık elektrik verilebiliyor. 165 yerleşim yerinde içme suyu kesintisi meydana geldi. Yine arkadaşlarımızın büyük gayretleriyle 60 yerleşim yerine içme suyu verilmeye başlandı. Yine çalışmalar devam ediyor. Yine yakın zamanda da 105’inde su verilmeye başlanacak” ifadelerini kullandı.

AŞIRI YAĞIŞLARDAN 236 KİLOGRAM YAĞIŞ ALAN YERİMİZ VAR

Zonguldak’ta sel felaketi dolayısıyla 45 vatandaşın kurtarıldığını ancak 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyleyen Bakan Ali Yerlikaya, şöyle devam etti:

Aşırı yağışlar sonucunda Samsun’da 1, Zonguldak’ta 1, Giresun’da 1 olmak üzere maalesef üç vatandaşımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı diliyoruz.

Zonguldak’ta 7 Temmuz Cuma günü turuncu uyarı verilmişti. Başta Valiliğimiz olmak üzere AFAD, tüm kurum ve kuruluşlarımız, Zonguldak Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, belde belediyelerimiz bu uyarının ne anlama geldiğini iyi bildikleri için vatandaşlarımızı çeşitli yöntemlerle medyadan, sosyal medyadan, SMS’den uyardılar.

Zonguldak’ta metrekareye en yüksek tespit edilen yağış miktarı 236. Aşırı yağışlardan 236 kilogram yağış alan yerimiz de var. 200, 201, 180, 150 kilogram yağış alan yerimiz de var. İşte içinde bulunduğumuz bu güzel şehrimizde aşırı yağışlardan 915 konut, bin 317 işyeri etkilendi.

Konut ve işyerlerindeki temizlik çalışmalarımız sabah saat 9.30’dan beri Valim, Milletvekillerimizle birlikte geziyoruz. Gördük hem geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hemen hemen temizlik çalışmalarımızın hamdolsun tamamlanmak üzere olduğunu gördük.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.