Hamas önderi İran’da siyasi gelişmeleri görüştü

Hamas Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İhtilal Muhafızları Genel Kumandanı Tümgeneral Hüseyin Selami ile Orta Doğu ve Filistin’deki siyasi gelişmeleri görüştü. Görüşmede, İsrail’in Filistin’deki cürümleri, tavır ve planları, Gazze’deki abluka ve halkın direnişi ele alındı. İki taraf, direnişin faydasına olan tüm alanlarda işbirliğinin süreceği konusunda mutabık kaldı.

Hamas önderi İran’da siyasi gelişmeleri görüştü
Yayınlama: 21.06.2023
28
A+
A-

Hamas Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye beraberindeki heyet, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İhtilal Muhafızları Genel Kumandanı Tümgeneral Hüseyin Selami ile Orta Doğu ve Filistin’deki siyasi gelişmeleri görüştü.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Harekete bağlı bir heyet İran’ın başşehri Tahran’da Cumhurbaşkanı Reisi ile Filistin’de ve bölgesel seviyedeki siyasi gelişmeleri ele aldı.

Görüşmede, Heniye, Batı Şeria, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da İsrail güçlerinin işlediği kabahatler, tavır ve planlarının yanı sıra Filistin’deki genel duruma ait bilgi verdi.

İsrail ablukası sebebiyle Gazze’deki eğitim, sıhhat ve insani alanlardaki durum hakkında da bilgi veren Heniye, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın tümden sonlandırılması için uğraşların artırılması ve halkın direnişinin güçlendirilmesi daveti yaptı.

Reisi görüşmede, ülkesinin Filistin halkı ve direnişinin yanında olduğunu vurguladı.

Tahran ziyaretine ait yapılan bir öteki açıklamada ise İhtilal Muhafızları Kumandanı Selami ile Heniye görüşmesinde iki tarafın, direnişin faydasına olan tüm alanlarda işbirliğinin süreceği konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

Hamas Hareketi, 18 Haziran’da yaptığı yazılı açıklamada, Hareketin Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye ile beraberindeki bir heyetin Tahran’a gittiğini duyurmuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.