Gabar Dağı Nerede, Hangi İl ve İlçeye Bağlı? Gabar Dağı’nda Petrol Rezervi Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya mitinginde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin artık enerjiye muhtaç olmadığını söyleyerek Gabar’da petrol bulunduğunu belirtti. Bu açıklamalarından sonra pek çok kişi Gabar Dağı’nın nerede olduğunu …

Gabar Dağı Nerede, Hangi İl ve İlçeye Bağlı? Gabar Dağı’nda Petrol Rezervi Ne Kadar?
Yayınlama: 02.05.2023
382
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya mitinginde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin artık enerjiye muhtaç olmadığını söyleyerek Gabar’da petrol bulunduğunu belirtti. Bu açıklamalarından sonra pek çok kişi Gabar Dağı’nın nerede olduğunu merak etmeye başladı. Burada birkaç sene önce başlayan çalışmalar petrol rezervinin bulunmasıyla birlikte, 2021 yılından itibaren hızlandırılmıştı. Peki Gabar Dağı nerede, hangi ile bağlı? Gabar petrol rezervi ne kadar? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da düzenlediği mitingte dikkat çeken açıklamalarda bulunurken Gabar Dağı’nda petrol rezervi bulunduğunu söyledi.

.

Gabar Dağı’nda ilk sismik çalışmalar, 2020 yılında başlamış ve 2021 yılında ‘Şehit Esma Çevik-1’ adında ilk kuyu açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından pek çok kişi Gabar Dağı’nın nerede olduğunu araştırmaya başladı. Ayrıca Gabar Dağı’nın petrol rezervi ve ne kadar petrol olduğu da merak ediliyor

Gabar Dağı Nerede, Hangi İle Bağlı?

Küpeli Dağı olarak da bilinen Gabar Dağı, Türkiye’nin önemli doğal alanlarından biri. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Şırnak ilinde bulunan Gabar Dağı, Güneydoğu Toroslar üzerinde yer alıyor. Gabar Dağı’nın kuzeyinde Eruh Dağı, güneydoğusunda Cudi Dağı, batı ile güneyinde ise Dicle Nehri bulunur.

Gabar Dağı’nda Petrol Rezervi Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıllarda Gabar Dağı’nda petrol rezervi bulunduktan sonra çalışmalar hız kazanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılının sonuna doğru bu bölgede 10 kuyunun daha açılacağını belirtmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Cudi Gabar’da günlük 100 bin üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. 100 kuyu ile 100 bin varillik üretim kapasitesine ulaşacağız. Günlük tüketimimizin 10’da birini tek başına karşılayacak petrol rezervinin ülkemizin ve milletimizin h ayrına olacağından şüphe var mı? Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Şimdilik 180 bin varil petrol üretimiyle enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım atıyoruz. Yeni keşfin değeri 10 milyarlarla ifade ediliyor.” diyerek petrol rezervi hakkında bilgi verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.