Altan Öymen kimdir? Altan Öymen kaç yaşında, ne iş yapıyor? Altan Öymen hayatı ve biyografisi!

Altan Öymen kimdir? Altan Öymen kaç yaşında, ne iş yapıyor? Altan Öymen hayatı ve biyografisi!
Yayınlama: 15.09.2023
11
A+
A-


Altan Öymen kimdir? Sorusu, Altan Öymen hakkında merak edilmekte olan detayları araştıran kişiler tarafından arama motorları üzerinde sorgulatılıyor. Bu haberimizde merak eden kullanıcılar için Altan Öymen kimdir? Sorusunu yanıtladık. Peki, Altan Öymen kimdir? Altan Öymen kaç yaşında, ne iş yapıyor? Altan Öymen hayatı ve biyografisi!

ALTAN ÖYMEN KİMDİR?

Mehmet Altan Öymen (d. 20 Haziran 1932, Trabzon), Türk gazeteci, siyasetçi ve eski Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı. Genel Başkanlık görevini 1999-2000 yılları arasında sürdüren Öymen, Bülent Ecevit tarafından kurulan 40. Türkiye Hükûmeti’nde Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak yer aldı. 1977 ve 1995 Türkiye genel seçimleri’nde CHP milletvekili olarak meclise girmiştir.

1999 Türkiye genel seçimleri’nde partisi CHP’nin meclis dışında kalması nedeniyle genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal’ın istifasının ardından 1999 yılında düzenlenen 27. Olağanüstü Kurultay’da yeni genel başkan seçilmiştir. Bu görevi 15 ay sürdürmüştür. 2000 yılında yapılan kurultayda yapılan yeni seçimle genel başkanlığı Deniz Baykal’a devretmiştir. Siyasal kariyerini sonlandırdıktan sonra bir süre Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Altan Öymen Gündem Magazin Politika Haberler