Zelzelenin yıkıma neden olduğu Malatya’nın 8 ilçesinde ders zili yarın çalacak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki sarsıntıların büyük hasar verdiği Malatya’nın 8 ilçesinde eğitim öğretime yarın başlanacak.

Zelzelenin yıkıma neden olduğu Malatya’nın 8 ilçesinde ders zili yarın çalacak
Yayınlama: 26.03.2023
4
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin büyük hasar verdiği Malatya’nın 8 ilçesinde eğitim öğretime yarın başlanacak.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin yıkıma neden olduğu Malatya’da okulların açılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda sarsıntıda hasarsız olduğu belirlenen Arapgir, Arguvan, Hekimhan, Pütürge, Doğanyol, Kale, Yazıhan ve Darende ilçelerindeki okullarda yüz yüze eğitim yarın başlayacak.

“Konteyner kentlerde her kademede eğitime devam ediyoruz”

İl Ulusal Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, AA muhabirine, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatıyla 8 ilçede eğitim öğretime 27 Mart Pazartesi günü başlayacaklarını söyledi.

Belirlenen ilçelerdeki okulların sağlam olduğunu anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

“İnşallah 5 ilçemizde ise peyderpey eğitimi başlatacağız. Yeşilyurt ve Battalgazi ilçesinin köy kısımlarında Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından aldığımız bilgiye nazaran okullarımız sağlam, öğrencilerimiz de bir yere gitmemiş, inşallah onları da önümüzdeki hafta prestijiyle planlayarak yavaş yavaş kademe kademe açmaya başlayacağız. Yeşilyurt merkezde bilhassa okullarımızın hasar durumları var yahut sağlam okullarda vatandaşlarımız kalıyor. Onlar için de konteynerler üzerinden eğitimlerimize başlayacağız ki şu an esasen konteyner kentlerimizde anaokulundan tutun 12. sınıf öğrencilerine kadar tüm kademelerde eğitim veriyoruz. Konteyner kentlerde okul öncesinden başlayıp lise son sınıfa kadar her kademede eğitime devam ediyoruz. Bunun sayısını inşallah arttırmaya çalışacağız.”

Özdemir, büyük bir felaket yaşadıklarını hatırlatarak, kent merkezindeki sağlam okullarda kalan vatandaşların bulunduğunu tabir etti.

“Öğretmen arkadaşlarımıza konteyner tahsis etmeye çalışıyoruz”

Hatice Özdemir, şunları kaydetti:

“Sağlam binalarımızda yüz yüze eğitimlere başlıyoruz. Öğretmen arkadaşlarımızı aradık Arapgir ve Arguvan’da öğretmen arkadaşlarımızın birçoğu orada oturuyor aslında. Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda öğretmenlerimizin barınması için konteyner almıştık. Gelenlere orada barınmaları için ortam hazırlıyoruz. Kurulacak konteyner kentlerde öğretmen arkadaşlarımıza barınmaları için konteyner tahsis etmeye çalışıyoruz. Uzun soluklu bir süreç lakin üstesinden geleceğiz diye düşünüyorum.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.