Yurt dışındaki seçmenlerin oyları Türkiye’ye getirildi

Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan oyların tamamı, güvenlik tedbirleri altında Türkiye’ye getirildi. Oylar, 14 Mayıs’ta öbür oylarla eş vakitli olarak sayılacak.

Yurt dışındaki seçmenlerin oyları Türkiye’ye getirildi
Yayınlama: 11.05.2023
6
A+
A-

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan oyları taşıyan uçak Ankara’ya indi.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 14 Mayıs’taki seçimler kapsamında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık konseyleri oluşturuldu.

Yurt dışı temsilciliklerde 9 Mayıs’ta tamamlanan oy kullanma süreçlerinin akabinde, Avrupa’da Türk vatandaşlarının ağır yaşadığı ülkelerde kullanılan oylar, kiralanan 3 uçakla Türkiye’ye yollandı. Bu kapsamda, uçaklardan biri Esenboğa Havalimanı’na indi.

Uçaktan alınan oyların bulunduğu mühürlü çuvallar, yetkililer tarafından apronda bekleyen tırlara konuldu ve tutanaklar tutuldu.

Diğer ülkelerde kullanılan oylar da diplomatik kurye yoluyla güvenlik tedbirleri altında Türkiye’ye getiriliyor.

Yurt dışında kullanılan oyların tümü, bu yollarla Ankara’ya getirilecek.

Söz konusu oyların tamamı, ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Konseyi’ne ulaştırılacak ve 14 Mayıs’ta, tüm yurtta oy verme sürecinin tamamlandığı saat 17.00 prestijiyle öbür oylarla eş vakitli olarak sayılmaya başlanacak.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan ve bulundukları ülkede belirlenen müddette oy kullanamayan seçmenler için gümrük kapılarındaki oy verme süreci 14 Mayıs Pazar günü, saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.