Yurt Dışındaki Oylar ATO Congresium’a Ulaştırıldı

Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan oylar, uçaklarla Ankara’ya getirilerek ATO Congresium’a ulaştırıldı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık konseyleri oluşturuldu. Oyların taşınma süreci önemli güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirildi.

Yurt Dışındaki Oylar ATO Congresium’a Ulaştırıldı
Yayınlama: 11.05.2023
10
A+
A-

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan ve uçakla Ankara’ya getirilen oylar, ATO Congresium’a ulaştırıldı.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler kapsamında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık şuraları oluşturuldu.

Yurt dışı temsilciliklerde 9 Mayıs’ta tamamlanan oy kullanma süreçlerinin akabinde, Avrupa’da Türk vatandaşlarının ağır yaşadığı ülkelerde kullanılan oylar, uçaklarla Ankara’ya getirildi.

Oyları taşıyan Türk Hava Yolları’nın “Selçuklu”, “Çatalhöyük” ve “Rize-Artvin” uçakları, aralıklı olarak Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı.

Yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oyların Türkiye’ye yolculuğu

Havalimanına inen birinci uçakta vazifeli, Türkiye- Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komitesi (KPK) Eş Lideri AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, oyların taşınma sürecinin önemli güvenlik tedbirleri alınarak yapıldığını vurguladı.

Yolculuğa başlarken uçağın içinde ve bagaj alanında incelemelerde bulunduklarını kaydeden Karayel, “Hem bu oylar kullanılırken hem de bu oylar uçağa kadar getirirken bütün siyasi parti temsilcileri bu oyların etrafındaydı. Hem de sandık başındaydı. Sandık tutanaklarını imzaladılar, çuvallara konulurken süreci takip ettiler.” dedi.

Karayel, yurt dışında oy kullanan bütün seçmenlere teşekkür etti.

Oyların nakli sırasında siyasi parti temsilcisi olarak vazife alan, İstanbul Milletvekili ve CHP Yurt Dışı Örgütlenme Koordinatörü Yüksel Mansur Kılınç da, “Yurt dışında 73 ülkede kullanılan oylar sırasında sandıklarda CHP en yüksek seviyede temsilci bulunduran parti oldu.” diye konuştu.

Uçakta, AK Parti, UYGUN Parti ve Yeşil Sol Parti temsilcilerinin bulunduğuna değinen Kılınç, partisinin yurt dışında vatandaşların oy kullanabilmeleri için çok sayıda çalışma yaptığını anlattı.

Kılınç, buna rağmen, yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oy sayısının kâfi seviyede olmadığını ve artması gerektiğini vurguladı.

Oylar, geniş güvenlik tedbirleri altında taşındı

Uçakların inmesiyle mühürlü çuvallar, tırlara taşındı.

Saat 05.30’ta oyların taşıma süreçlerinin tamamlanması ve tutanakların tutulmasının akabinde polis eşliğinde tırlar hareket etti. Siyasi parti temsilcileri de güvenlik maksadıyla oluşturulan konvoya dahil oldu.

Oylar ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Konseyi’ne ulaştırıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.