Yunanistan’da Çipras Türkiye’yi örnek gösterip Miçotakis’e yüklendi

Türkiye’nin ulusal savunma endüstrisindeki ilerlemeye dikkati çeken Yunanistan ana muhalefet partisi başkanı Aleksis Çipras, hükümetin silahlanma programlarını ülke savunma endüstrisine katkıda bulunmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Yunanistan’da Çipras Türkiye’yi örnek gösterip Miçotakis’e yüklendi
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-

Türkiye’nin ulusal duruşu ve savunma endüstrisinde kendine yeten bir ülke olma konusundaki kararlılığı yerli projelerin hızlanmasına ve Türk savunma endüstrisinin giderek güçlenmesine yol açtı.

Özellikle son yıllarda dışa bağımlılık azalırken yerlilik oranı yüzde 80’ler düzeyine çıktı.

Bu kapsamda hava, kara ve denizde Türkiye’nin savunma gücünü artıracak yüksek teknolojili bir dizi proje muvaffakiyetle hayata geçirildi.

YUNANİSTAN’DA ANA MUHALEFET TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Yunan Parlamentosu’nda kümesi bulunan partilerin başkanlarının canlı yayında iktisat, sıhhat ve eğitim sistemleri, savunma, göç sorunu üzere çok sayıda mevzuyu ele alırken dış siyaset ve savunma için değerlendirmede bulunduğu programda Türkiye’nin güçlü atılımları de gündeme geldi.

İktidar partisi Yeni Demokrasi’nin önderi olan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, dört yıllık misyon müddetinde Yeni Demokrasi hükümetinin Yunan silahlı kuvvetlerini güçlendirecek silahlanma programlarını uyguladığını savundu.

Ana muhalefet partisi önderi Aleksis Çipras ise Yeni Demokrasi hükümetinin uyguladığı yaklaşık 15 milyar avroluk silahlanma programını Yunan savunma endüstrisine katkı sağlamadığı gerekçesiyle eleştirdi.

SYRIZA’nın iktidara gelmesi halinde silahlanma için Yeni Demokrasi iktidarında imzalanmış mutabakatları uygulayacaklarını lakin bu muahedeler kapsamında Yunan savunma endüstrisine katkı getirecek çalışmalar talep edeceklerini belirten Çipras, “Türkiye’nin silahlanma programlarının yüzde 60’ı kendi ulusal endüstrisinde olurken bizim Yunan savunma sanayine bir vida bile koymamamız olamaz” diye konuştu.

“YALNIZDIK, YALNIZIZ VE YALNIZ OLACAĞIZ”

Yunan Tahlili Partisi Önderi Kiryakos Velopulos, Türkiye ve Yunanistan ortasındaki uyuşmazlıkların bir Avrupa sorunu olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, “Yalnızdık, yalnızız ve yalnız olacağız” tabirlerini kullandı.

Mera 25 Partisi Başkanı Yanis Varufakis ise Türkiye ile problemler için ikili müzakerelerdense deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik bölgesel bir konferans düzenlenmesini önerdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.