YÖK, 25 devlet ve vakıf üniversitesini yeni teşvik sistemi kapsamına aldı

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, 15 bilim alanında, 25 devlet ve vakıf üniversitesinin ilgili kısım yahut programına, öncelikli alan misyonu verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

YÖK, 25 devlet ve vakıf üniversitesini yeni teşvik sistemi kapsamına aldı
Yayınlama: 03.05.2023
5
A+
A-
AA & Ensonhaber

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK tarafından akademiye yeni bir teşvik sistemi getiren “Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi”ni, YÖK’te tanıttı. Proje kapsamında, desteklenmeye hak kazanan 15 bilim alanındaki 25 üniversite de açıklandı.

Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programları’nın kıymetine işaret eden Özvar, böylelikle üniversitelerin ulusal amaçlar kapsamında tematik roller üstlenebilmelerinin sağlandığını söyledi.

Üniversitelerin inovasyon, ekonomik büyüme, toplumsal değişim ve bölgesel kalkınmadaki faaliyetlerinin teşvik edildiğini lisana getiren Özvar, bu kapsamda, Araştırma Üniversiteleri Dayanak Programı’nın (ADEP) da hayata geçirildiğini hatırlattı.

Çeşitli uzmanlık alanlarına sahip birçok üniversite var

Özvar, muhakkak uzmanlık alanlarında kendilerine çeşitli misyonlar yüklenen 23 araştırma üniversitesi, 22 bölgesel kalkınma odaklı üniversite, 3 Sıhhat Bilimleri Üniversitesi, 2 Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve 2 Hoş Sanatlar Üniversitesinin bulunduğunu bildirdi.

Bunun yanında, makul bilim alanındaki uzmanlıklarıyla öne çıkmış kısım ve programların da bulunduğunu anlatan YÖK Lideri Özvar,

Bu kısım ve programlarımızın, yükseköğretim ekosistemimiz tarafından desteklenmesi, nitelikli insan kaynağımızın geliştirilmesi ve memleketler arası seviyede nitelikli bilimsel çıktıların artırılması için kıymetlidir. Bu kapsamda, Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi’ni başlatıyoruz.

diye konuştu.

Erol Özvar, proje kapsamında desteklenecek öncelikli bilim ve Ar-Ge alanlarını belirlemek için 11. Kalkınma Planı’nda yer alan çeşitli rapor ve siyaset dokümanlarının incelendiğini aktardı.

Bu çalışmanın akabinde, 43 devlet üniversitesi ve 78 vakıf üniversitesinin değerlendirmeye alındığını kaydeden Özvar, üniversitelerin, yayın ve atıf performansları ile TÜBİTAK’ın hazırladığı Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Tahlil Raporu çerçevesinde tekrar incelendiğini anlattı.

Özvar,

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 15 bilim alanında, 25 devlet ve vakıf üniversitesinin ilgili kısım yahut programına öncelikli alan misyonu verilmesi Yükseköğretim Heyetimiz tarafından kararlaştırılmıştır.

dedi.

Araştırma Üniversiteleri Takviye Programı kapsamındaki üniversitelere tahsis edilen ve geçen yıl 100 milyon olan kaynak ölçüsünün, bu yıl 250 milyona çıkarıldığını söz eden Özvar,

Bugün ilan ettiğimiz program kapsamındaki maddi dayanak ölçüleri, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının dayanaklarıyla önümüzdeki devir prestijiyle üniversitelerimize sunulacak.

şeklinde konuştu.

YÖK Lideri Erol Özvar, Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi’ne ait şu bilgileri verdi:

Proje kapsamında yapmaya çalıştığımız şey, üniversitelerimizde program bazlı öne çıkan ve başka üniversitelerle gerek performans gerek kapasite bakımından rekabet edebilen hocalarımıza dayanak sağlamaktır. Bu dayanak projesini öbür projelerden ayıran en değerli taraf burasıdır. Yani biz burada hocalarımıza yükseköğretim sistemi içerisinde yer alan bütün bilim beşerlerine şu iletisi vermek istiyoruz; biz YÖK olarak özellikle öncelikli bilim alanlarında gerek yayın kapasitesi gerek yayın performansıyla öne çıkan programları destekliyoruz. Bu, tabiri caizse bilimin yapıldığı adrese direkt ulaşmak ve onu takdir etmek projesinin ismidir.

Özvar, aşikâr bir mühlet kapasite ve performans takibi yapılacağını ve öne çıkan program yahut kısımları destekleyeceklerini söyledi.

“YÖK tarafından verilen etiket”

“Bu proje, YÖK tarafından verilen etikettir” diyen YÖK Lideri Özvar, yükseköğretim kurumlarının, bu etiketi, ilgili program yahut kısımlarının emekleriyle, performansıyla hak ettiklerini vurguladı.

Bundan sonra bu çerçevede uzmanlaşan, kapasite ve performansıyla öne çıkan programları desteklemeye devam edeceklerini kaydeden Özvar, gelecek yıllarda dayanak programını, yükseköğretim kurumlarının tamamını içerecek biçimde uygulayacaklarını, şeffaf ve herkes tarafından takip edilebilir bilgileri değerlendirmeye alacaklarını, öne çıkan programları destekleyeceklerini anlattı.

Yeni teşvikten yararlanan devlet ve vakıf üniversiteleri

Törende, YÖK Lideri Özvar, öncelikli alanlarda uzmanlaşma misyonu verilen 25 üniversite rektörüne berat takdim etti.

Desteklenmeye hak kazanan 15 bilim alanı ile 25 üniversite şöyle:

“Bilgi güvenliği alanında; Sakarya Üniversitesi, TOBB Teknoloji ve İktisat Üniversitesi

Bilim tarihi alanında; İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Dijital toplumsal bilimler alanında; Ankara Toplumsal Bilimler Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi

Enerji depolama alanında; Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Gıda biyoteknolojisi alanında; Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

Göç araştırmaları alanında; Gaziantep Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi

Hidrojen ve yakıt pilleri alanında; Atılım Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Motor teknolojileri alanında; Kocaeli Üniversitesi

Nesnelerin interneti alanında; Abdullah Gül Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi

Optik alanında; Çankaya Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Sağlıkta dijital teknolojiler alanında; Akdeniz Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Tarımda dijital teknolojiler alanında; Konya Besin ve Tarım Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi

Temiz, erişilebilir ve inançlı güç alanında; Karabük Üniversitesi

Yüzey, kaplama ve sinemalar alanında; Pamukkale Üniversitesi

Seramik ve kompozit materyaller alanında; Eskişehir Teknik Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.