YKS öncesi son hatırlatmalar

3.5 milyon adayın ter dökeceği üniversite imtihanları bu hafta sonu yapılıyor. İmtihana giderken yanınızda neler olmalı, imtihan sırasında hangi kurallara uymak gerek, hangi oturumda kaç soru sorulacak? İşte son gün hazırlıkları için aklınızda olması gerekenler…

YKS öncesi son hatırlatmalar
Yayınlama: 16.06.2023
7
A+
A-

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS), yarın ve pazar günü düzenlenecek. 3 milyon 527 bin 463 adayın müracaat yaptığı imtihan, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Lisan Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda yapılacak. Yarın uygulanacak TYT saat 10.15’de başlayacak ve 165 dakika sürecek. İkinci oturum AYT ise pazar günü saat 10.15’de başlayacak. AYT için adaylara 180 dakika mühlet verilecek. İmtihanın 3’üncü oturumu YDT de tıpkı gün saat 15.45’te başlayacak. Bu testte adayların 120 dakika vakti olacak.

Gözden Kaçmasın

#YKS#SINAV

YKS’de son dakika uyarılarıHürriyet.com.tr

TC NO’LU KİMLİK ŞART
Adayların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı doküman, imtihan giriş dokümanı ve su dışında bir şey getirmesi yasak. İmtihanda 12’nci sınıfın ikinci devrine ilişkin bahislerden soru sorulmayacak. TYT’de Türkçe’den 40, toplumsal bilimlerden 20, temel matematikten 40, fen bilimlerinden 20 olmak üzere 120 soru gelecek. AYT’de ise Türk lisanı ve edebiyatı/sosyal bilimler-1’de 40, toplumsal bilimler-2’de 40, matematikte 40, fen bilimlerinde 40 sorunun cevaplanması istenecek. YDT ise 5 lisanda uygulanacak ve 80 soru olacak.

KAPILAR SAAT 10’DA KAPANACAK

Bu yıl da baraj puan uygulaması olmayacak. Yerleştirme puanı hesaplanan herkes tercih yapabilecek. TYT’deki Türkçe ya da temel matematik testinin en az birinden 0.5 ve üzeri; AYT’de ya da YDT’deki testlerden rastgele birinden de 0.5 ve üzeri ham puan almak kâfi olacak. Uzmanlar, imtihan salonlarında kapıların saat 10.00’da kapanacağını belirterek, geç kalınmaması uyarısı yaptı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adayların mağdur olmamaları için acilen nüfus müdürlüklerine giderek fotoğraflı yeni kimlik kartlarını almaları gerekiyor. Vilayet yahut ilçe nüfus müdürlükleri imtihan günleri açık tutulacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.