Yeni Zigana Tüneli hizmete giriyor: Yılda 272 milyon liralık tasarruf sağlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yeni Zigana Tüneli ile vakitten 92 milyon lira, akaryakıttan 180 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 272 milyon lira tasarruf sağlanacağını söyledi.

Yeni Zigana Tüneli hizmete giriyor: Yılda 272 milyon liralık tasarruf sağlayacak
Yayınlama: 03.05.2023
9
A+
A-

AA & Ensonhaber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılışı yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak Yeni Zigana Tüneli’nin girişinde yaptığı basın açıklamasında, Trabzon’un üretim ve ticaret faaliyetlerini katbekat artıracak, ülkenin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise sayılı çift tüp kara yolu tünellerinden Zigana Tüneli’ni, yarın hizmete açarak harika bir yapıtı daha Trabzon ve bölge ile buluşturacaklarını söyledi.

Türkiye ismine mühendislik mükemmeli değerli bir projeyi daha hayalden gerçeğe dönüştürdüklerini vurgulayan Karaismailoğlu,

Gün geçmiyor ki tüm ülkemizde ve hoş Trabzon’umuzda yeni bir açılış olmasın, dev bir eser hizmete girmesin. Hem hükümetimizin yatırımları hem de AK Partili lokal idarelerimizin çalışmaları sayesinde ülkemizi ve Trabzon’u dev projelerle dört baştan imar ve ihya etmeye devam ediyoruz.

diye konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin, coğrafik açıdan çok kıymetli bir pozisyona sahip olduğuna dikkati çekerek,

Bu nedenle ulaştırma ve haberleşme stratejisini bölgesel ve global boyutlarıyla planlanmak farklı bir kıymet taşımaktadır. Bu nitekim hareketle bilhassa ulaşım alanında memleketler arası entegrasyonu, ekonomik kalkınmanın en değerli dinamolarından biri olarak gördük.

dedi.

Bakanlık olarak yaklaşık 193 milyar dolar yatırımla ulaştırma altyapılarımızı uygunlaştırmak, bu ağları genişletmek ve milletlerarası nakliyecilik güzergahlarındaki eksik kontakları tamamlamak önceliklerimiz ortasında yer aldı. İşte bu noktada Doğu Karadeniz’in en değerli ticaret merkezi pozisyonundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekmekte. Zigana Tüneli’ni yalnızca Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum’u ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Başta İran, Irak olmak üzere tüm Orta Doğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati değer taşımaktadır.

Karaismailoğlu, projenin, dünyayı Türkiye’ye bağlayan vizyon ve çalışmalarının en değerli kademelerinden biri olduğunu vurgulayarak,

Bu noktada Yeni İpekyolu olarak tanımlanan Basra Körfezinden Türkiye hududuna uzanan kara yolu ve demir yolu ulaştırma koridoru inşasına yönelik ‘Kalkınma Yolu’ projemizi de hatırlatmak istiyorum. Kalkınma Yolu hem Türkiye hem Irak hem de tüm bölge için stratejik ehemmiyeti yüksek bir projedir. 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyolu kapsayan Kalkınma Yolu Projesi, Türkiye’yi Basra Körfezi’ndeki Faw Limanı’na bağlayacak.

diye konuştu.

Kalkınma Yolu’nun Orta Koridor’a yeni bir soluk getireceğini belirten Karaismailoğlu,

Orta Koridor’a yeni bir soluk getirecek Kalkınma Yolu, Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve ortak yarar üretecektir. Trabzon’dan başlayıp Habur’a uzanan kuzey-güney ulaşım koridorumuz, Habur’dan devam ederek kalkınma yolu ile Basra Körfezine ulaşacak ve yeni bir ticaret koridoru doğacaktır.

dedi.

“Bölgede pek çok yol ve tünel imalini da projelendirdik”

Bakan Karaismailoğlu, Karadeniz Kıyı Yolu’nun, kıyı kısmındaki yerleşim yerlerini yüksek standartlı bir ulaşım ağı ile birbirine bağladığını söz ederek, şunları kaydetti:

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK Parti hükümetleri devrinde 2007 yılında bitirilen bu yol sayesinde Samsun’dan Batum’a doğu-batı koridorunda tüm bölgeye hareket geldi, rahmet geldi. Lakin kıyı bölümünden iç bölgelere ulaşım yakın vakte kadar Karadeniz coğrafyasının müsaade verdiği kaidelerde sağlanmaktaydı. Bu nedenle başlattığımız kuzey-güney akslarını uygunlaştırma çalışmaları kapsamında bölgede pek çok yol ve tünel üretimini da projelendirdik.

Geçtikleri devirlerde Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, İkizdere Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri, Eğribel Tüneli üzere kacını tamamlayarak milletin hizmetine sunduklarını aktaran Karaismailoğlu,

Bizleri bir ortaya getiren Yeni Zigana Tüneli de kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçen projelerin en değerlilerinden biridir. Sert kış kaideleri altında yol boyunca yılın tamamında, kesintisiz trafik akışı sağlamak için ağır bakım çalışmalarının yanında yolun standardını artıran yatırımlar da projelendirildi.

diye konuştu.

“Yeni Zigana Tüneli, güzergaha vurulan bir mühür olmuştur”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin birinci 1988 yılında trafiğe açıldığını hatırlatarak, şu sözleri kullandı:

Ancak çeşitli tünel projelerinin hayata geçirildiği güzergahın ulaşım standardı, bilhassa 2002 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki AK Parti hükümetlerinin kara yolu siyaseti olarak başlatılan bölünmüş yol çalışmaları kapsamında süratle yükseldi. Bugün Trabzon’dan başlayıp Gümüşhane, Bayburt, Erzurum üzerinden Ağrı’ya ve İran sonuna uzanan toplam 615 kilometre uzunluğundaki yolun, 586 kilometrelik bölümü bölünmüş yol olarak hizmet vermektedir.

Bu güzergahta yarın açılışını gerçekleştirecekleri yeni Zigana Tüneli ile birlikte toplam 42 kilometre uzunluğunda 33 tünelin tamamlandığını ve mevsim kurallarının ulaşıma tesirinin en aza indirildiğini belirten Karaismailoğlu,

Toplam 14 kilometrelik 3 çift tüplü tünelde de üretim çalışmaları devam ediyor. Az evvel de belirttiğim üzere 14,5 kilometre uzunluğu ile ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun çift tüplü kara yolu tünellerinden olan Yeni Zigana Tüneli, iki asra yakın müddettir üretim, düzgünleştirme üzere pek çok çalışmanın yürütüldüğü güzergaha vurulan bir mühür olmuştur.

dedi.

“2 istasyonda toplam 4 havalandırma şaft yapısı vardır”

Bakan Karaismailoğlu, açılışı gerçekleştirilecek tünel ve yol projesinin ayrıntıları hakkında da bilgilendirmede bulunarak, şunları söyledi:

Yeni Zigana Tüneli’ni, Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan ve yüksek yoğunlukta trafik yükü taşıyan güzergahta, 14,5 kilometre uzunluğunda çift tüplü olarak inşa ettik. Tünel projesi, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresindeki Maçka/Başarköy mevkisinde 1015 metre kotunda başlayıp 1264 metre kotuna yüzde 3,3 eğimle tırmanıyor. Buradan, 67. kilometrede yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu’na 1212 metre kotunda köprülü kavşakla bağlanıyor.

Proje kapsamında ayrıyeten 600 metrelik temas yolunun yer aldığına işaret eden Karaismailoğlu,

Zigana Tüneli havalandırma sistemleri, kara yolu tünellerinde Türkiye’de birinci kez yapılan dikey şaft yapılarıyla teşkil edilmiştir. Proje kapsamında her bir istasyonda 1 pak, 1 kirli hava olmak üzere 2 istasyonda toplam 4 havalandırma şaft yapısı vardır.

ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, ayrıyeten Maçka’dan başlayıp Zigana Tüneli girişine kadar uzanan ve tek yol olarak hizmet veren 17 kilometre uzunluğundaki Maçka-Karahava Yolu’nu da bölünmüş yol standardına yükselttiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

Bu kesimde de 3 bin 920 metre uzunluğunda 5 tek tüp, 2 bin 745 metre uzunluğunda 2 çift tüp olmak üzere toplam 6 bin 665 metrelik 7 tünel, 2 bin 561 metre uzunluğunda 33 köprü yer almaktadır. Böylelikle projemiz kapsamında, Yeni Zigana Tüneli ile birlikte yaklaşık 21 kilometrelik kısmı tünellerden oluşan, toplam 32 kilometrelik kısmı bölünmüş yol haline getirerek hizmete sunduk.

“Proje sayesinde 90 viraj ortadan kalktı”

Yeni Zigana Tüneli’nin inşasıyla 12 metre genişliğindeki devlet yolunun, 2×2 şeritli bölünmüş yol haline geldiğini belirten Karaismailoğlu,

Zigana’nın doruğunda 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen kot, Yeni Zigana Tüneli ile 810 metre daha aşağı çekilerek 1015 metreye indirilmiştir. Proje sayesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan 90 viraj ortadan kalktı. Eğim yüzde 7,7’den yüzde 3,3’e düşerek yolun geometrisi güzelleşti. Güzergah 8 kilometre kısalarak, seyahat mühleti arabalar için 30 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika düşürüldü.

diye konuştu.

Karaismailoğlu, kış koşullarında kesintiye uğrayan trafiğin kesintisiz ve konforlu akışının tesis edildiğini aktararak, şunları kaydetti:

Trafiğin Karadeniz kıyı kısmındaki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sıkıntısız akışını sağladık, yurt içi kara yolu ulaşımıyla milletlerarası ticaretin daha süratli yapılmasına katkıda bulunduk. Mevcut Trabzon-Gümüşhane sınırında bulunan dik yamaçlardan taş düşmesi üzere sorunları ortadan kaldırdık. Maçka-Karahava bölümünün de bölünmüş yola dönüştürülmesiyle Trabzon’dan Erzurum, Ağrı ve İran hududuna uzanan yolun standardını yükselttik, süratli ve inançlı ulaşımı tesis ettik.

“Yıllık 272 milyon lira tasarruf sağlayacağız”

Zigana Tüneli’nin sağlayacağı tasarruflara da dikkati çeken Karaismailoğlu,

Zigana Tüneli ile vakitten 92 milyon lira, akaryakıttan 180 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 272 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yani her yıl 272 milyon lira milletimizin cebine, hazinemize kazandıracağız. Ayrıyeten karbon emisyon salınımını da yıllık 21 bin ton azaltarak yöremizin eşsiz tabiatını koruyacağız.

dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin, Türk mühendisliğinin gurur ve yüz akı yapıtlarından biri olduğunu vurgulayarak,

Zigana Tüneli ve ilişki yollarının üretimi, tasarımı ve denetiminde yüzde yüz yerli ve ulusal kaynaklar kullanıldı ve projemiz Türk mühendisleri ve personelleri tarafından inşa edildi. Bu gurur Türk mühendisliğinin gururudur, bu gurur hepimizindir.

ifadelerini kullandı.

“Birileri palavra ve iftira siyasetlerine devam ediyor”

Muhalefeti de eleştiren Karaismailoğlu, şunları söyledi:

Biz eser ve hizmet siyaseti yaparken birileri de palavra ve iftira siyasetlerine devam ediyor. Ülkemizin, milletimizin çıkarlarını bir kenara bırakmış, bu yolda ürettiğimiz proje ve hizmetleri palavra, iftira ve karalamayla itibarsızlaştırmaya soyunmuş durumdalar. AK Parti hükümetleri milletimizi CHP’li belediyelerin insafına bırakmadı. Maalesef vatanımızın ve milletimizin menfaatine olan bütün işleri görmeye bile tahammül edemeyen bir CHP zihniyet var. Lakin unuttukları bir şey var ki 21 yıldır milletiyle güç birliği yapan AK Partimizin icraatları bu palavralara en hoş karşılıktır.

Milletimiz suyu getirenle testiyi kıranı pek yeterli bilmektedir. AK Parti’nin icraatları da milletine hizmetleri de bitmez. Milletimizin de bize inancı bitmez.

Konuşmaların akabinde Bakan Karaismailoğlu, TOGG ile yeni Zigana Tüneli’nden geçti.

Bakan Karaismailoğlu’na, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Büyükşehir Belediye Lider Vekili Atilla Ataman, Maçka Belediye Lideri Koray Koçhan, AK Parti Vilayet Lideri Sezgin Mumcu ile çok sayıda ilgili eşlik etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.