Yemen’in birleşmesinin yıl dönümü tebrik bildirileriyle kutlandı

Yemen’in kuzeyi ile güneyinin birleşmesinin 33. yıl dönümü münasebetiyle mahallî ve milletlerarası topluluktan tebrik bildirileri yayımlandı. Rusya, ABD, Fransa ve Suudi Arabistan üzere ülkelerden yapılan açıklamalar yer aldı.

Yemen’in birleşmesinin yıl dönümü tebrik bildirileriyle kutlandı
Yayınlama: 22.05.2023
5
A+
A-

Yemen’in kuzeyi ile güneyinin birleşmesinin 33. yıl dönümü münasebetiyle lokal ve memleketler arası topluluktan tebrik iletileri yayımlandı.

Yemen haber ajansı SABA’ya nazaran, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Kuzey ile Güney Yemen’in birleşmesinin yıl dönümü nedeniyle Yemen Başkanlık Kurulu Lideri Reşad el-Alimi’yi tebrik etti.

Putin, Rusya’nın, Yemen krizinin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesinden yana olduğunu yineledi.

ABD Lideri Joe Biden de gönderdiği bildiride, Alimi ile Yemen halkının, 22 Mayıs Ulusal Bayramı’nı en yeterli dileklerle kutladığını lisana getirdi.

Biden, “ABD, bugün ve her gün Yemen halkının yanında olacak, barış, güvenlik ve istikrar dileğinin gerçekleşmesini destekleyecek ve yaklaşık 10 yıldır ülkede süren çatışmanın kapsamlı bir halde tahlile kavuşturulmasını hedefleyen tüm çalışmaları destekleyecektir.” tabirini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Fransa’nın Sana Büyükelçiliği’ninTwitter hesabından yayımlanan bildirisinde, “Yemen, tüm Yemenlilerindir. Ülkenin yine istikrara kavuşması ise bu ülkenin tüm vatandaşlarına hizmet edecek bir devletin inşa edilmesiyle mümkün olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz de Alimi’ye gönderdiği tebrikte, Yemen’in birleşmesinin yıl dönümünde Yemen halkı için güvenlik ve istikrar temennisinde bulundu.

Yerel seviyede de Yemenli Siyasi Partiler ve Güçler Ulusal İttifakı ile Güney Ulusal Koalisyonunun yaptığı açıklamalarda, Yemen Ulusal Bayramı’nın tarihi bir an olduğu, halkın demokrasi ve çağdaş devleti kurma hayalinin kapısını araladığı vurgulandı.

Sözde Yemen hükümeti Başbakanı Abdulaziz Habtur ise Husilere ilişkin El-Mesira televizyonuna yaptığı açıklamada, kuzey-güney ayrımının işgalci tanımlamalar olduğunu lisana getirdi ve Yemen’in birleşmesini büyük bir muvaffakiyet olarak nitelendirdi.

Yemen’de Husiler ve GGK güçlerinin tesiriyle derinleşen bölünme

Yemen’de İran takviyeli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve kimi bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Yemen hükümeti, müzakere masasında da lisana getirdiği üzere “Körfez teşebbüsü (2011)”, “Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları (2013-2014)” ve Husilerin denetimi altındaki bölgeleri terk etmesini zarurî kılan “BMGK’nın 2216 sayılı kararına” sıkı sıkıya bağlı. Husiler ise bu üç teşebbüsü de reddediyor.

Yemen’de son olarak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dayanaklı Güney Geçiş Kurulu’nun (GGK) davetiyle 8 Mayıs’ta ülkenin güneyini kuzeyden ayırma gayesiyle düzenlenen Güney Ulusal Diyalog Konferansı’nda “ayrılığın önünü açan” bir mukavele imzalanmıştı.

Yemen’de peşi sıra gelen hükümetlerin, güney vilayetlerini, siyasi ve ekonomik açıdan ayrımcılığa tabi tuttuğunu öne süren ve ülkenin güneyinin kuzeyden ayrılmasını talep eden GGK, güneydeki Aden, Şebve, Sokotra ile Ebyen ilinin büyük bir kısmını denetimi altında tutuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.