Yemeklerinizde Kullandığınız Yağlar Sıhhatinizi Tehdit Ediyor Olabilir! En Sağlıklı ve Sıhhatsiz Yağlar

Yemeklik yağlar, hazırladığımız neredeyse her yemekte kullanıldığı için günlük hayatımızda hayati bir rol oynamakta. Bu kadar çok seçenek varken, hangi yağların sıhhatiniz için en güzel ve en makus olduğunu bilmek çok kıymetlidir. İçeriğimizde sizler için …

Yemeklerinizde Kullandığınız Yağlar Sıhhatinizi Tehdit Ediyor Olabilir! En Sağlıklı ve Sıhhatsiz Yağlar
Yayınlama: 11.05.2023
6
A+
A-

Yemeklik yağlar, hazırladığımız neredeyse her yemekte kullanıldığı için günlük hayatımızda hayati bir rol oynamakta. Bu kadar çok seçenek varken, hangi yağların sıhhatiniz için en âlâ ve en makus olduğunu bilmek çok kıymetlidir. İçeriğimizde sizler için farklı yemeklik yağ cinslerini, bunları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri ve sıhhatiniz için en âlâ ve en makus yağları ele aldık.👇

Yemeklik yağlar bitkilerden, hayvanlardan yahut sentetik kaynaklardan elde edilen, öncelikle pişirme, fırınlama ve kızartma süreçlerinde kullanılan yağlardır.

Lezzetleri arttırmak, dokuyu güzelleştirmek ve pişirme sürecinde ısı transferi sağlamak üzere çeşitli gayelere hizmet ederler.

Yemeklik yağlar, genel sıhhatiniz üzerinde değerli bir tesire sahip olabilecek bir yağ asitleri karışımı içerir.

Yemeklik yağ seçerken göz önünde bulundurulması gereken birtakım faktörler vardır 👇

Duman noktası

Dumanlanma noktası, bir yağın parçalanmaya ve duman üretmeye başladığı ve ziyanlı hususlar açığa çıkardığı sıcaklıktır. Yüksek dumanlanma noktalı yağlar kızartma ve sote üzere yüksek sıcaklıkta pişirme için uygunken, düşük dumanlanma noktalı yağlar salata sosları ve taban soslar üzere düşük sıcaklıkta pişirme için en güzelidir.

Yağ asidi profili

Yağ asitleri yağların yapı taşlarıdır ve üç ana kategoride sınıflandırılabilirler: doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar. Her bir yağ cinsinin sıhhate yararları ve dezavantajları vardır, bu nedenle sağlıklı bir diyet için istikrarlı bir yağ asidi profiline sahip yağları seçmek çok değerlidir.

Lezzet

Yağlar, hafif ve nötrden koyu ve güçlü olana kadar çeşitli tatlara sahip olabilir. Seçtiğiniz yağın lezzet profili yemeğinizin tadını kıymetli ölçüde etkileyebilir, bu nedenle bir yemeklik yağ seçerken mutfağın cinsini ve istenen lezzet sonucunu göz önünde bulundurun.

Dilerseniz artık sıhhatiniz için en güzel yemeklik yağlara bir göz atalım.👇

Zeytinyağı

Zeytinyağı, öncelikle yüksek tekli doymamış yağ içeriği nedeniyle kalp sıhhatine faydalı özellikleriyle bilinir. Düşük ila orta sıcaklıkta pişirme için uygundur, bu da onu soslar, marinatlar ve soteleme için eksiksiz hale getirir. Sızma zeytinyağı, en fazla besin ve antioksidanı koruduğu için en yüksek kalitedir.

Avokado yağı

Avokado yağı yüksek bir dumanlanma noktasına sahiptir, bu da onu kızartma ve ızgara üzere yüksek sıcaklıkta pişirme için ülkü kılar. Tekli doymamış yağlar ve antioksidanlar açısından varlıklı olan bu yağ, kardiyovasküler yararları ile de bilinir ve kolesterol düzeylerini düzgünleştirmeye bile yardımcı olabilir.

Kanola yağı

Kanola yağı, yüksek dumanlanma noktasına ve hem tekli doymamış hem de çoklu doymamış yağlar içeren istikrarlı bir yağ asidi profiline sahip çok istikametli bir yağdır. Kızartmadan fırınlamaya kadar çeşitli pişirme usulleri için yeterli bir seçenektir. Kanola yağı iltihaplanmanın azalması ve kalp sıhhatinin uygunlaşması ile ilişkilendirilmiştir.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, kalp sıhhatini desteklediği ve iltihaplanmayı azalttığı gösterilen bitki bazlı bir omega-3 yağ asidi olan varlıklı bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır. Düşük dumanlanma noktası nedeniyle keten tohumu yağı, salata sosları yahut pişmiş sebzelerin üzerine gezdirme üzere soğuk uygulamalar için en güzelidir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içeren eşsiz yağ asidi bileşimi nedeniyle popülerlik kazanmıştır. MCT’ler süratle emilir ve güç olarak kullanılır, bu da kilo idaresine yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı orta sıcaklıkta pişirme için uygundur ve yemeklerinize farklı, tropikal bir lezzet katar.

Tüm bu sağlıklı yağlarla bir arada sıhhatinizi en çok tehdit eden ve uzak durmanız gereken yemeklik yağlara bir göz atalım. 👇

Palm yağı

Palm yağı, LDL (kötü) kolesterol düzeylerini yükseltebilen ve kalp hastalığı riskini artırabilen doymuş yağ bakımından yüksektir. Dahası, palm yağı üretimi ormansızlaşma ve habitat tahribatı ile ilişkilidir, bu da onu etraf dostu olmayan bir seçim haline getirir.

Bitkisel yağ

Bitkisel yağ, ekseriyetle soya fasulyesi, mısır ve ayçiçeği yağlarını içeren farklı yağların bir karışımıdır. Bu yağlar omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir ve çok tüketildiğinde iltihaplanmaya katkıda bulunabilir. Ayrıyeten, bitkisel yağ üretmek için kullanılan sürece teknikleri besin kaybına ve ziyanlı bileşiklerin oluşmasına neden olabilir.

Ayçiçek yağı

Ayçiçek yağı çoklu doymamış yağlar, bilhassa de omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Çoklu doymamış yağlar ekseriyetle sağlıklı kabul edilse de, omega-6 yağ asitlerinin çok alımı iltihaplanmaya katkıda bulunabilir ve kronik hastalık riskini artırabilir.

Soya fasulyesi yağı

Soya fasulyesi yağı, bedende omega-3 ve omega-6 yağ asitleri dengesizliğine yol açabilen omega-6 yağ asitleri bakımından yüksek bir diğer yağdır. Bu dengesizlik iltihaplanmaya katkıda bulunabilir ve kalp hastalığı ve artrit üzere çeşitli sıhhat sıkıntıları riskini artırabilir.

Mısır yağı

Mısır yağı, büyük ölçülerde tüketildiğinde iltihaplanmaya neden olabilen omega-6 yağ asitleri bakımından yüksektir. Ayrıyeten, mısır yağı ekseriyetle genetiği değiştirilmiş (GM) mısırdan üretilir ve GM besinlerin potansiyel sıhhat tesirleri konusunda kaygıları artırır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.