Yalanda çark ettiler! Peki özür dileyecekler mi?

İmamoğlu ile Yavaş, seçim sonuçlarıyla ilgili yaptıkları açıklamada Erdoğan’ın önde olmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanı ilan etti. Kılıçdaroğlu’nun yüzde 4 önde olduğunu iddia eden İmamoğlu çark etti, ancak özür dilemedi.

Yalanda çark ettiler! Peki özür dileyecekler mi?
Yayınlama: 15.05.2023
5
A+
A-

  • Haber7

Türkiye genelinde oy sayımı devam ederken, muhalefetten manipülatif açıklamalar geldi.

7’li koalisyonun cumhurbaşkanı yardımcısı adayları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anadolu Ajansı’nı hedef alarak yaklaşık yüzde 3-4 oranında önde olduklarını iddia etti. 7’li koalisyonun adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de kazanıyoruz algısı yaparak kendi seçmenine yalan beyanda bulundu.

“ÖNDEYİZ, KAZANDIK” YALANI

Sandıklardan gelen ilk sonuçların ardından kamera karşısına geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anadolu Ajansı’nı hedef alarak ‘önde olduklarını’ iddia etti.

KILIÇDAROĞLU’NUN ERDOĞAN’A YÜZDE 4 FARK ATTIĞINI İDDİA ETTİ

Anadolu Ajansı verilerine bir süre bakmayın, aldatılıyorsunuz” diyen İmamoğlu, kendilerine gelen sonuçlara göre “net bir şekilde önde olduklarını” söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a yüzde 4 fark attığını iddia eden İmamoğlu, “Çıkıp kazandık demelerine şaşırmayın, inanmayın. Şu anda Sayın Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 49, Sayın Erdoğan’ın oyu yüzde 45 civarında. Net! Muhalefetin tarihindeki en yüksek oya eriştiğini, iktidarın da tarihindeki en düşük oya doğru inmeye dönük olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NU ’13. CUMHURBAŞKANI’ İLAN ETTİ

Önde oldukları sandıkların verilerinin engellendiğini iddia eden İmamoğlu, “Ankara, İstanbul ve İzmir’in henüz büyük ölçüde sandıkları gelmedi bize. Üçünde de öndeyiz. Yüzde 50’nin üstünde İstanbul, Ankara’da da yüzde 49’un üzerinde Sayın Kılıçdaroğlu. Büyükşehirlerden gelen oylarla da inşallah süreci zamanında tamamlayacağımızı umuyoruz.” diye konuştu.

YAVAŞ, İLK TURDA BİTİRECEKLERİNİ İDDİA ETTİ

Mansur Yavaş ise sandıkların yüzde 25,87’nin açıldığını belirterek “Büyük kentlerden gelen sonuçlarla büyük ihtimalle birinci turda biteceğini düşünüyorum” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ‘ÖNDEYİZ’ PAYLAŞIMI

Saat 19.53’te Twitter’dan paylaşım yapan 7’li koalisyonun adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  “Öndeyiz” mesajını paylaştı.

Kılıçdaroğlu, 00.40 sıralarında düzenlediği basın toplantısında “Oyumuzun yüksek olduğu sandıklarda üst üste itirazlarla sistemi bloke ediyorlar” iddiasında bulundu.

AKŞENER’DEN ‘KAZANIYORUZ’ MESAJI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 23.00’da “kazanıyoruz” mesajını paylaştı. Twitter’dan yaptığı açıklamada Akşener, şu ifadeleri kullandı:

“Yine ve yeniden algı çalışmalarından beslenen bir seçim gecesindeyiz…Ama yemezler, çünkü biz bu filmi daha önce çok izledik. Milletimizin verdiği her bir oyun sonuna kadar peşindeyiz! Sabaha kadar buradayız! Merak etmeyin; güneş yerinde her şey yolunda! KAZANIYORUZ! “

AK PARTİ’DEN TEPKİ: SEÇMEN İRADESİNE SAYGISIZLIK!

Yavaş ve İmamoğlu’nun açıklamalarının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, oy sayım sürecine ilişkin Ankara’da açıklama yaptı. Cumhur İttifakı’nın hem Meclis’te hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde açık ara önde olduğunu belirten Ömer Çelik, kendilerinin seçim sonucunu beklediklerini ve sürece saygı duyduklarını kaydetti. Yavaş ile İmamoğlu’na tepki gösteren Ömer Çelik, seçmen iradesine saygısızlık yapıldığını ifade etti.

“BU CÜMLE SÜRÇÜ LİSAN DEĞİL, KASITLI YAPILDI”

Daha ilk sonuçlar açıklanır açıklanmaz Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanı ilan eden İmamoğlu ve Yavaş’a özür dileme çağrısında bulunan Ömer Çelik, şu ifadelerde bulundu:

ANKA’NIN VERİLERİNDE BİLE ERDOĞAN ÖNDEYDİ

CHP’nin haber ajansı ANKA bile Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun önünde olduğunu teyit etti.

ANKA’dan gelen verileri Anadolu Ajansı zanneden Halk TV sunucusu İsmail Küçükkaya, “Buradan rejideki arkadaşlarıma rica edeceğim. Bakın bana da binlerce mesaj geliyor, madem ki Anadolu Ajansı, yalnızca belli amaca matuf bilgileri oraya koyuyor. Onu kaldırın arkadaşlar. Çünkü biz, sağlıklı bilgiyi, güvenilir doğru bilgiyi vermekle mükellefiz. Islak imzalı tutanaklara bakacağız” ifadesini kullandı.

Sunucu Emin Çapa ise verilerin ANKA’dan geldiğini söyleyerek Küçükkaya’nın iddiasını boşa çıkardı.

İMAMOĞLU’DAN ÇARK

Saatler ilerledikçe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önde olduğu ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu’nu ‘13. Cumhurbaşkanı’ ilan eden İmamoğlu ise çark etmek zorunda kaldı.

İmamoğlu yaptığı yeni açıklamada, kendisine yöneltilen eleştirilere “İnancım gereği Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı ilan ettim” ifadeleriyle halka kasten yalan söylediğini itiraf etti.

HALKA YALAN SÖYLEDİKLERİ İÇİN ÖZÜR DİLEYECEKLER Mİ?

Halkı yanıltan ve yalan beyanda bulan İmamoğlu ile Yavaş’ın özür dileyip dilemeyeceği merak konusu oldu.

KAYNAK: HABER7

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.