Vucic ve Kurti’nin Ohri Mutabakatı Uygulanamadı

Vucic ile Kurtinin 18 Martta Kuzey Makedonyanın Ohri kentinde vardıkları mutabakatın uygulanması hedefiyle düzenlenen toplantı sonuç vermedi. AB Dış Bağlar ve Savunma Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell görüşmenin akabinde Kosovanın kuzeyindeki seçimlerin tasa verici olduğunu tabir etti. Tarafların ZSO konusundaki görüşleri birbirinden çok uzak.

Vucic ve Kurti’nin Ohri Mutabakatı Uygulanamadı
Yayınlama: 03.05.2023
10
A+
A-

Vucic ile Kurti’nin 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde vardıkları mutabakatın uygulanması gayesiyle düzenlenen toplantı sonuç vermedi.

AB Dış Bağlantılar ve Savunma Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, görüşmenin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova’nın kuzeyinde 23 Nisan’da yapılan fevkalâde mahallî seçimlerin akabinde durumun tasa verici olduğunu söz etti.

Tarafların, Ohri’den sonra birinci sefer bir ortaya geldiğini anımsatan Borrell, “İyi bir ilerleme kaydettik. Kayıp Şahıslara Ait Deklarasyon konusunda mutabakata varıldı. Sırp Belediyeler Birliği’nin (ZSO) statüsü tartışıldı.” diye konuştu.

Borrell, 10 yıl evvel üzerinde muahedeye varılan ZSO’nun kurulması için sembolik bir adım atıldığına dikkati çekerek, “Tarafların ZSO konusundaki görüşleri birbirinden çok uzak. Esasen öbür türlüsünü beklemiyorduk.” tabirlerini kullandı.

Kosovalı ve Sırp yetkililere, yapan bir müzakere yürütme ve uzlaşmaya varma davetinde bulunan Borrell, düşük iştirakle gerçekleşen seçimlerin Kosova’nın kuzeyinde çatışmalara neden olabileceği ihtarında bulundu.

Borrell, kasım ayında vazifelerinden istifa eden Kosovalı Sırpları, vazifelerinin başına dönmeye çağırdı.

“Priştine’nin yükümlülüklerini yerine getirmeyeceği çok açık”

Sırp önder Vucic de görüşmenin akabinde, “Priştine’nin ZSO’nun kurulmasına ait yükümlülüklerini yerine getirmeyeceği çok açık.” dedi.

Anlaşmada kilit kıymete sahip olan ZSO konusunda muahedeye varılamamasının kendisini endişelendirdiğini söyleyen Vucic, “AB, Kosova’da yapılan utanç verici seçimlerin akabinde karşımıza bir teklif ile çıktı. Ben kabul ettim fakat Priştine tarafı reddetti. Bu durumun üstesinden gelmemizin büyük ehemmiyet arz ettiği kanaatindeyim.” diye konuştu.

Mayıs ayının ilerleyen devirlerinde düzenlenmesi planlanan bir sonraki görüşmenin, sonuç vermesini umduğunu belirten Vucic, “Pek optimist değilim anacak barış ve istikrarı korumak için elimizden geleni yapacağımız konusunda kelam verebilirim.” sözlerini kullandı.

Diyalog sürecinde çıkmaz sokağa girildiğini vurgulayan Vucic, evvelden varılan mutabakatların uygulanması gerektiğini aksi takdirde her şeyin suya düşeceğini belirterek, “Geçmişte varılan mutabakatlar uygulanmadan gelecekteki mutabakatlara geçmemiz mümkün değil.” dedi.

Taraflar, diyalog kapsamında yapılacak bir sonraki toplantıda başmüzakereciler seviyesinde operasyonel detaylar üzerinde mutabakata varılması konusunda da taahhüt verdi. – BELGRAD

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.