Vize müracaatında ‘kopya site’ oyunu

Tatil döneminin açılmasıyla vize müracaat merkezlerinde yaşanan yoğunluk ve müracaatların büyük oranda reddedilmesinden yararlanan siber hatalıların dolandırıcılık faaliyetleri arttı.

Vize müracaatında ‘kopya site’ oyunu
Yayınlama: 16.06.2023
5
A+
A-

Uzmanlar, siber dolandırıcıların arama motorlarına reklam vererek, müracaat yapanları geçersiz sitelere yönlendirdiklerini belirtti. Yurtdışına çıkmayı planlayanları vize dolandırıcılığına karşı uyaran Yandex Leading Certified ve Google Premier Partneri IQUEEM Kurucusu Berkun Meral, “Siber saldırganlar, vize müracaat merkezlerinde yaşanan yoğunluk ve artan ret oranlarını fırsat bildi. Yanlışsız anahtar sözlerle Google üzere arama motorlarında reklam açan saldırganlar, aracı kuruluşların ve konsoloslukların internet sitelerine benzeri arayüzleri basitçe geliştirebiliyor” dedi.

REKLAMLARI KULLANIYORLAR

“Örneğin bir ön ödeme alarak randevu kontenjanı oluşturma yahut direkt problemsiz vize alma bahtı sunma üzere vaatlerle, vize başvurusu yapmayı planlayanların dikkatsizliğinden yararlanabiliyorlar” diyen Meral, arama motoru reklamlarının, arama trendinin arttığı bu periyotta siber saldırganlar için kıymetli bir kaynak olduğuna dikkat çekerek, “Doğru anahtar sözlerle Google üzere arama motorlarında reklam açan saldırganlar, aracı kuruluşların ve konsoloslukların internet sitelerine misal arayüzleri kolay kolay geliştirebiliyor. Örneğin bir ön ödeme alarak randevu kontenjanı oluşturma yahut direkt problemsiz vize alma talihi sunma üzere vaatlerle, vize başvurusu yapmayı planlayanların dikkatsizliğinden yararlanabiliyor” tabirlerini kullandı.

BAŞVURU YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

vize müracaatlarının sadece konsolosluklar ve yetkili kuruluşlar aracılığıyla yapıldığına dikkat çeken Meral, “Kullanıcıların müracaat ve randevu oluşturma süreçlerini, konsolosluklarla yetkilendirilmiş aracı kuruluşların resmi internet sitelerinden yapmaları kıymet arz ediyor. Bu sebeple arama motoru sorgusu üzerinden ulaştıkları internet sitelerinin resmi site olup olmadığını teyit etmeleri, tüm açıklamaları okumadan ve internet sitesinin güvenilirliğini doğrulamadan ferdî yahut kredi kartı bilgilerini paylaşmamaları gerekiyor” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.