VERGİSİZ TELEFON NE ZAMAN? Son dakika vergisiz telefon satışı uygulaması başladı mı?

VERGİSİZ TELEFON NE ZAMAN? Son dakika vergisiz telefon satışı uygulaması başladı mı?
Yayınlama: 19.09.2023
Düzenleme: 19.09.2023 09:26
7
A+
A-


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır, bu konu hakkında son açıklamalarda bulundular. Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Kacır, vergisiz telefon satışıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Seçim sürecinden bu yana gündemi meşgul eden bu konuyla ilgili olarak Bakan Kacır, gençlere yönelik vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alımlarıyla ilgili son dakika açıklaması yaptı. Peki ama Vergisiz telefon ne zaman? Son dakika vergisiz telefon satışı uygulaması başladı mı? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül’de gerçekelştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Uzun süredir gündemde yer alan vergisiz cep telefonu ve bilgisayar satışına ilişkin olarak Erdoğan, bir sonraki Kabine Toplantısı’nda uygulamanın ayrıntılarını paylaşacağını dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kabine Toplantısı’nın ardından vergisiz telefon satışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, “Yani bazı değerlendirmeler yapılıyor. Tamamlandığında açıklanacak. Nihai açıklamayla beraber kamuoyu öğrenmiş olacak. Çok kısa zaman içinde yapılır diye tahmin ediyorum. Türkiye genç bir ülke, yani malumunuz yaş ortalamamız 33. Çok genç bir nüfusumuz var. Örgün eğitimde üniversitelerde milyonlarca öğrenci var. Bütün bu gençlere bizim verdiğimiz bir takım sözler var. Bizim bu sözleri adım adım tutmak gibi bir gayemiz var. Yani henüz seçimin üzerinden birkaç ay geçti, ama Sayın Cumhurbaşkanımız bir an evvel verdiğimiz bütün sözleri tutmak konusunda da ilgilileri bizleri talimatlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

VERGİSİZ TELEFON NE ZAMAN? Son dakika vergisiz telefon satışı uygulaması başladı mı?

Öğrenciler için geçerli olan vergisiz telefon satışı ile ilgili detaylar netleşti. Vergisiz cep telefonlarını sadece üniversite öğrenciler alabilecek. ÖTV ve KDV’siz cep telefonu imkanından tüm üniversite öğrenciler ile birlikte yüksek okul ve açık öğretimde de okuyanlar dahil olmak üzere toplamda 7 milyon kişi dahil olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Genel Seçimleri öncesinde yükseköğrenimdeki öğrencilere cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi muafiyeti sağlanacağını açıklamıştı. Konuyla ilgili bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Bakan Mehmet Şimşek ilk kez bilgisayar ve cep telefonu alacak gençler için konu hakkında açıklamalarda bulundu.

VERGİSİZ TELEFON NE ZAMAN? Son dakika vergisiz telefon satışı uygulaması başladı mı?

Ulaştırma, Teknoloji, Ticaret, Hazine ve Maliye, 4 bakanlık ortak çalışıyor düzenleme için, henüz son şekli verilmedi.

Vergisiz cep telefonu tüm marka ve modellerde geçerli değil. Yalnızda Türkiye’de üretilen modelleri içerecek ve bunun bir üst sınırı olacak.

Vergisiz modeller Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bir üst sınırı olacak. Türkiye’de üretilen modeller içinde Samsung ve General Mobile bulunuyor.

Huawei ve Apple ise bu listede yer almıyor.

Akıllı telefonlardan ilk olarak yüzde 1 oranında Kültür Bakanlığı Payı alınıyor. Bunun üzerine yüzde 12 TRT Bandrolü, ÖTV’siz fiyatı 1500 TL’yi aşmayan telefonlardan yüzde 25 ÖTV, 3000 TL’yi aşmayan telefonlardan yüzde 40 ÖTV, 3000 TL’nin üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 ÖTV alınıyor. Bunların üzerine de yüzde 20 oranında KDV uygulanıyor.

Serhıldan Hülakü

Gündem Teknoloji Güncel Haberler Son Dakika