Uzayda rekabet büyüyor… Çin, ulusal rekorunu kırdı!

Çin, tek vazifede 41 uyduyu uzaya fırlatarak yeni bir rekor Kırdı. Bu misyonun, Long March roket serisinin 476. uçuş vazifesi olduğu belirtiliyor.

Uzayda rekabet büyüyor… Çin, ulusal rekorunu kırdı!
Yayınlama: 16.06.2023
8
A+
A-

Çin Perşembe günü Long March 2D roketini 41 uyduyla birlikte fırlatarak tek bir misyonda uzaya en fazla uydu gönderme konusunda yeni bir ulusal rekor kırdı.

Çin haber ajansı ayrıyeten roketin Shanxi eyaletindeki Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden mahallî saatle 13.30’da fırlatıldığını belirtti.

ON YIL İÇİNDE AY’A ASTRONOT GÖNDERMEK İSTİYOR

Çin’in yörüngedeki uzay istasyonu için üç kişilik bir mürettebat fırlatmasından haftalar sonra gerçekleşen bu uçuşun gayesi on yıl bitmeden Ay’a astronot göndermek. Bu vazife ise, Long March roket serisinin 476. uçuş misyonuydu.

Uydular temel olarak ticari uzaktan algılama hizmetleri ve ilgili teknoloji doğrulaması sağlayacak. Bu uyduların büyük bir kısmı (36 adet) Çin’in kendi geliştirdiği birinci ticari uzaktan algılama uydu sistemi olan Jilin-1 serisine ilişkin.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, Perşembe günkü fırlatmanın akabinde Jilin-1 uydularının sayısı 108’e yükseldi ve Çin’in 100’den fazla uzaktan algılama uydusundan oluşan birinci ticari takımyıldızı oluşturuldu.

Çin, 420 kilogram tartısındaki birinci Jilin-1 uydusunu 2015 yılında fırlatmıştı. Lakin ülke son sekiz yılda tartısı yalnızca 22 kilograma düşürdüğünü sav ediyor.

UZAYDA ABD, ÇİN VE RUSYA SAVAŞI

Çin’in uzay kesimindeki süratli ilerleyişi, başta ABD olmak üzere batılı ülkelerle dünya dışı bir rekabete yol açtı. Bloomberg’in bu ayın başlarında yayınladığı bir rapora nazaran ABD Uzay Kuvvetleri, yörüngedeki objeleri etkisiz hale getirebilecek ya da onlara ziyan verebilecek Çin ya da Rus uzay araçlarını takip etmek üzere kendi uydu takımyıldızını fırlatmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, kod ismi ‘Silent Barker’ olan proje kapsamında uydular Dünya’nın yaklaşık 22,000 mil (35,400 kilometre) üstüne ve jeosenkron yörünge olarak bilinen tıpkı süratte dönecek şekilde yerleştirilecek.

KAYNAK: HABER7

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.