Uşşaki Tarikatı nedir, lideri kim?

Uşşaki Tarikatı nedir, lideri kim?
Yayınlama: 31.08.2023
7
A+
A-

Prof.Dr Ebru Yalçın kimdir kaç yaşında? Veteriner Ebru Yalçın nereli hangi üniversitede?

Prof.Dr Ebru Yalçın kimdir kaç yaşında? Veteriner Ebru Yalçın nereli hangi üniversitede?

Uşşaki Tarikatı nedir? Uşşaki Tarikatı lideri kim? Uşşaki Tarikatı ne demek? Uşşaki Tarikatı ne için kurulu? Uşşaki Tarikatı hakkında merak edilenleri haberimizde derledik…

Uşşaki Tarikatı nedir lideri kim?

Sakarya’da Fatih Nurullah’a cinsel istismarda bulunan 12 yaşındaki kız çocuğuna çok sayıda kişi soruşturma altında. Uşşaki tarikatının lideri 58 yaşındaki Fatih Nurullah, Sivas Divriğilidir. Bir zamanlar milli pehlivan olan Fatih Nurullah’ın vasiyetiyle tarikata katıldı.

Uşşaki tarikatının bir kolu olan Halveti mezhebi. Merkezleri İstanbul Kasımpaşa’dadır. Uşşaki mezhebi aynı zamanda “İpek Yolu” olarak da bilinmektedir. Sebebi ise mezhebin önemli isimlerinden İbrahim İpek Çorumi’nin etkisidir. Fatih Nurullah da Uşşaki mezhebini ondan fethetti.

Tarikat lideri Uşşaki’nin tutuklanmasından sonra tekkeleri kalacak. Bu korkunç olaydan sonra Uşşaki tarikatı tüm Twitter hesaplarını ve Fatih Nurullah’ın katılımını sildi.

2020 yılı itibariyle tarikatın tekkeleri bulunmaktadır. Cemaat iki yıl sonra Balıkesir’de vakıf olarak yeniden yapılandırıldı.

Bazen aynı isimle anılan Uşşaki tarikatından ayrı bir yapıdır.