Ulaşımda bayram tarifesi

Kurban Bayramı’na günler kala tatil rotalarını son anda belirleyenler için uçaklarda yer bulmak zorlaştı. Otobüs ve Yüksek Süratli Tren için rezervasyonlar sürüyor. 9 günlük tatil devrinde İstanbul’dan Antalya ve Bodrum’a gidiş-dönüş uçak bileti kişi başı en az 2 bin 350 TL. Otobüsle birebir rota gidiş-dönüş 1.000 TL ila 1.500 TL ortasında değişiyor. Bu bayramda en ekonomik arabası kiralamanın günlüğü ise 1.300 TL’den başlıyor.

Ulaşımda bayram tarifesi
Yayınlama: 16.06.2023
7
A+
A-

Kurban Bayramı’na artık sayılı günler kaldı. Hafta sonuyla birlikte toplamda 9 günü bulacak tatil devrini kimi tatil bölgelerinde kimi ise memleketinde geçirmek üzere planlarını yaptı. Rotasını erkenden belirleyenler daha uygun fiyatlarla uçak, otobüs yahut araç kiralama hizmeti için yerini ayırtırken; Haziran ayına bırakanlar her dönem olduğu üzere daha yüksek fiyatlarla karşılaştı. Bu bayram İstanbul’dan tatil bölgelerine gidiş-dönüş uçak bileti en az 2 bin TL’yi bulurken, otobüs için en az 1.000 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bayramda araç kiralamak isteyenlerin ise 24 Haziran-3 Temmuz 2023 tarihleri ortasında ödeyeceği meblağ 12 bin TL’den başlayarak aracın özelliklerine nazaran 100 bin TL’ye kadar ulaşıyor.

BODRUM’A UÇUP GELMEK 2.350 TL

Şirketlerin duyurduğu şimdiki fiyatlar ile ulaştırma hizmeti veren dijital platformlardan derlediğimiz bilgilere nazaran, 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatilinde İstanbul’dan Antalya’ya gidiş-dönüş uçak bileti tavan fiyattan yani kişi başı 2 bin 350 TL’den satılıyor. Bayram için İstanbul’dan İzmir’e gidip gelecek bir kişinin uçak bileti için en az 2 bin 200 TL ayırması gerekiyor. Tıpkı formda Bodrum’a gidiş-dönüş uçak bileti için en az 2 bin 350 TL, Ankara’ya 2 bin TL, Erzurum’a 2 bin 350 TL ve Trabzon’a da 2 bin 250 TL bütçe ayırmak kural. Bu ortada, bayram periyodunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ne gerçekleşecek birçok uçuşun aylar öncesinden dolduğunu hatırlatmakta yarar var.

OTOBÜS FİYATLARI

Uçakların yüksek fiyatları ve yer bulabilme sorununa karşılık otobüs seferleri daha uygun fiyatlarla vatandaşların karşısına çıkıyor. Bayramda İstanbul’dan Antalya’ya gidiş-dönüş otobüs biletleri kişi başı 1.100 TL’den başlıyor. Birebir biçimde İstanbul’dan İzmir’e otobüsle gidip gelmek 24 Haziran ila 3 Temmuz’u kapsayan periyotta kişi başı 1.000 TL’yi buluyor. Otobüste İstanbul’dan kişi başı gidiş-dönüş tarifesi Bodrum için 1.500 TL, Ankara’ya 700 TL, Erzurum 1.500 TL ve Trabzon’a 1.360 TL formunda devam ediyor. Ulaşımın en uygun yolu Yüksek Süratli Tren’de ise (YHT) yeni tek taraf tarifeleri şu formda; Ankara 248 TL, Eskişehir 161 TL, Konya 306 TL ve Karaman 376 TL.

ARAÇ KİRALAMANIN GÜNLÜĞÜ 1.300 TL

Bayram devrinde araç kiralamak da değerli ulaşım seçenekleri ortasında yer alıyor. Lakin, artan sıfır araba fiyatları ve maliyetlerden dolayı dönemde günlük araç kiralamanın bedeli günlük en az 1.300 TL’yi buluyor. 9 günlük tatil devrinde B segmentinde manuel vitesli Hatchback bir arabanın toplam kiralama fiyatı 12 bin TL, C segmenti otomatik vitesli Sedan bir arabanın toplam kiralama meblağı en az 13 bin 500 TL, C segmenti otomatik vitesli SUV bir arabanın kiralama fiyatı en az 18 bin TL’ye ulaşıyor. Lüks segmentte SUV bir araba kiralamak isteyenlerin günlüğü en az 5 bin TL’den 45 bin TL ödemesi gerekiyor. Daha üst sınıf arabaların 9 günlük kiralama bedelleri ise 100 bin TL’leri bile aşıyor.

UÇAK BULAMAYAN OTOBÜSE AKIN ETTİ

Dokuz günlük bayram tatili öncesi otobüs seferlerinin dolduğunu belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Lideri Birol Özcan, “Normal yani planlı otobüs seferlerimiz uçaklarda yer kalmamasından ve yüksek fiyatlardan ötürü doldu. 23 Haziran-2 Temmuz 2023 tarihileri için Bakanlık’tan ek sefer talep etmiştik ve şu anda ek seferler için satış süreçlerimiz devam ediyor. Mazot, yedek modül üzere yürütme maliyetlerinden ötürü bu sene otobüs biletleri geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 10-20 ortasında arttı” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.