Ücretsiz yemekte hedef 7 buçuk milyon

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ücretsiz yemeğin 5 milyondan 7 buçuk milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ücretsiz yemekte hedef 7 buçuk milyon
Yayınlama: 11.05.2023
7
A+
A-

Bakan Özer Ordu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen ‘Okul Öncesi Eğitimi Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Konuşmasında, Türkiye’nin eğitimde kat ettiği yolun altını çizdi. Okullarda verilen ücretsiz yemeği yıl sonuna kadar 7 buçuk milyona çıkarmak istediklerini açıkladı.

ASIL HEDEF ‘TÜM ÖĞRENCİLERE YEMEK’
Taşımalı eğitim kapsamındaki tüm öğrencilerimize ücretsiz yemek verdik” diyen Bakan Özer, dezavantajlı olan ve sosyal yardımlaşmadan yardım alan ailelerin çocuklarına ücretsiz olarak yemek verildiğini de hatırlattı. Bakan Özer şöyle devam etti: “Göreve geldiğim 6 Ağustos 2021 tarihinde, 1 buçuk milyon öğrenciye ücretsiz yemek veriliyordu. Kapsamı artırarak ‘okul öncesine devam eden tüm öğrencilere ücretsiz yemek verelim. Taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilerimiz ücretsiz yemek yerken, o öğrencilerin gitmiş olduğu okullardaki diğer öğrenciler de ücretsiz yemek yesin’ dedim. Sonra dedik ki ‘pansiyonlu okullardaki pansiyonda kalan öğrencilerimiz ücretsiz yemek yerken, pansiyonda kalmayan, o okula devam eden diğer öğrencilerimiz de ücretsiz yemek yesin’ ve 6 ay gibi kısa sürede o bir buçuk milyon olan ücretsiz yemeği 5 milyona çıkarttık. 2023 yılının sonuna kadar bunu inşallah 7 buçuk milyona çıkartacağız ve nihai hedefimiz tüm öğrencilerimize sistematiği kurarak ücretsiz yemek verebilmek”

525 MİLYAR LİRALIK DESTEK
Diğer yandan ailesi maddi sıkıntıda olan öğrencilere burslar verildiğini belirten Özer, çocukların eğitime erişebilmesi için Türkiye’de tüm imkânların seferber edildiğini ve bu sosyal politikaların bugün itibariyle maliyetinin 525 milyar TL olduğunu söyledi.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.