Türkiye’nin jesti Yunanistan’da gündem oldu: Sürpriz kutlama

Çavuşoğlu’nun Yunan bağımsızlık günü kutlaması Yunan basınında yankı buldu. Yunan gazetelerinde “Sürpriz kutlama” manşetleri atıldı.

Türkiye’nin jesti Yunanistan’da gündem oldu: Sürpriz kutlama
Yayınlama: 26.03.2023
5
A+
A-

 Yunan halkı ulusal bayram ilan edilen 25 Mart’ta ülkelerinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü kutluyor.

“SÜRPRİZ KUTLAMA”

Aynı vakitte dini bayram olan 25 Mart günü için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’a ilettiği kutlama bildirisi Yunan basınında “sürpriz bir kutlama” şeklinde algılandı.

Çavuşoğlu’nun Yunan basınında geniş yer alan bildirisindeki “İki ülke ortasında var olan güzel komşuluk bağlarının gelecekte daha da pekiştirileceğinden emin olduğu; ve ortaya çıkan yeni dinamizme daha fazla katkıda bulunmaya kararlı olduğu” tabirleri haber bültenlerinin birinci haberini oluşturdu.

“DİYALOĞU KAPATAMAYIZ”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da tıpkı gün “Proto Thema” gazetesinde yayınlanan mülakatında, “Türkiye’nin Yunanistan’a açtığı diyalog kapısını kapatamayız. Türkiye’nin bize karşı olan parametreleri beklenmedik bir biçimde değişti. Ege’deki ihlaller durdu. Adalar üzerinden uçuşlar yapılmıyor. Tehdit edici tabirler kullanılmıyor. Yani bizim herzaman diyalog için dilek ettiğimiz bir ortam karar sürüyor. O halde Türkiye’nin bu olumlu davranışlarına bizim de tıpkı oranda bir karşılık verme yükümlülüğümüz var” dedi.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.