Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’nden “Irak’ın tekrar imarında Türk şirketlerinin deneyim paylaşımı” bildirisi Açıklaması

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali İstek Güney, “Irak’ın yine imarında şirketlerimiz her bölümde ve tüm alanlarda deneyim birikimlerini Iraklı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırdır.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’nden “Irak’ın tekrar imarında Türk şirketlerinin deneyim paylaşımı” bildirisi Açıklaması
Yayınlama: 15.01.2023
5
A+
A-

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali İstek Güney, ” Irak’ın tekrar imarında şirketlerimiz her kesimde ve tüm alanlarda deneyim birikimlerini Iraklı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırdır. Irak ile maksadımız ve yolumuzun ortak olduğu bir alan var; o da iktisat, yatırım ve ticaret.” dedi.

Bağdat’a ziyarette bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül ile Gaziantep Belediyesi heyeti ve Iraklı yetkililer, Bağdat Büyükelçiliği’nde düzenlenen akşam yemeği resepsiyonda bir ortaya geldi.

Büyükelçi Güney, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Bağdat ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortasında imzalanan ortak mutabakat zaptının kıymetine değinerek, “Uzun vakittir üzerinde çalıştığımız bir projenin sonucunu aldık. Gaziantep Valisi Davut Gül ve belediye heyetinin Bağdat’a gelmesi de bu projeyi manalı kıldı. Türkiye Cumhuriyeti olarak önümüzdeki günlerde Irak ile hizmet dalında iş adamlarımızla somut kazanımlara hazırız. Irak’ın yine imarında şirketlerimiz her dalda ve tüm alanlarda deneyim birikimlerini Iraklı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırdır.” dedi.

Irak’ın çok sıkıntı günlerden geçse de gücünü muvaffakiyetle sergilediğini söz eden Güney, şunları kaydetti:

“İlerisi aydınlık, bu aydınlığa giden yolda Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Irak’ın selameti Türkiye’nin selametidir. Problemlerimiz ortak lakin tahlil yollarımız bazen birebir olmayabiliyor. Irak ile maksadımız ve yolumuzun ortak olduğu bir alan var; o da iktisat, yatırım ve ticaret.”

“Birbirimizi daha çok tanımaya gereksinim var”

Gaziantep Valisi Gül de Gaziantep ve Bağdat Büyükşehir Belediyeleri ortasında ortak mutabakat zaptının imzalanmasının ehemmiyetine vurgu yaparak, “Bundan sonra endüstride ticarette kültür ve sanatta işbirliğinin olabildiğince artırılması için birbirimizi daha çok tanımaya gereksinim var ve daha çok tanışmaya gereksinimimiz var. Her iki kent de bugün bu iradeyi gösterdi. Ülkelerden fazla kent ekonomilerinin güçlenmesi ve ön planda olabilmesi bütün dünyanın istediği bir şey. Bu açıdan hem Bağdat hem de Gaziantep birbiriyle karşılıklı deneyim paylaşacak.” sözlerini kullandı.

Bağdat Büyükşehir Belediyesi Lideri Ammar Musa Kazım ise Bağdat ve Gaziantep Belediyeleri ortasında mutabakat zaptının imzalandığını anımsatarak, bunun çöplerin geri dönüşümü, kanalizasyon altyapı çalışmaları ve yolların üretimi üzere alanlarda işbirliğini kapsadığını söyledi.

Irak’ı ziyaret eden Gaziantep Valisi Davut Gül ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, başşehir Bağdat’taki Büyükşehir Belediyesi binasında Iraklı yetkililerle bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantı sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Bağdat Büyükşehir Belediyesi ortasında hizmet ve altyapı projelerini kapsayan ortak mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.