Türkiye’den Yunanistan’a ‘bağımsızlık günü’ jesti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kutlanan 25 Mart Yunan ulusal bayramı nedeniyle Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e kutlama mektubu gönderdi.

Türkiye’den Yunanistan’a ‘bağımsızlık günü’ jesti
Yayınlama: 26.03.2023
6
A+
A-

Yunan hükümeti ve halkının 6 Şubat sarsıntılarından sonra gösterdikleri dayanışmadan ötürü teşekkür eden Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan ortasındaki alakaların daha da gelişeceğine inandığını belirtti.

‘FIRSAT KAPISI AÇILDI’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bayram nedeniyle Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’a kutlama mektubu yazdı. Çavuşoğlu “Sevgili Nikos” diye başlayan mektubunda “İlişkilerimizdeki mevcut olumlu gidişata daha fazla katkı sağlamaya hazırız” dedi. Çavuşuğlu’nun, Yunanların 1821’de Osmanlı’ya karşı başlattıkları isyanı simgeleyen 25 Mart ulusal bayramında Dendias’a kutlama mektubu göndermesi, Yunan medyasında “sürpriz” olarak değerlendirildi. Yunan haber siteleri “Çavuşoğlu’ndan dostluk taarruzu” biçiminde başlıklar kullandı.

Dendias ise dün ‘Proto Thema’ gazetesine verdiği demecinde sarsıntılardan sonra, Türkiye’nin iki ülke bağlantıları için yeni bir fırsat kapısı açtığını söyleyerek, ülkesinin bu kapıdan geçmekle yükümlü olduğunu belirtti. Dendias, “Türkiye’nin halindeki değişikliği değerlendirmeye teşebbüs etmemek, Yunanistan için affedilmez olur” dedi. 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.