Türk donanmasının gözdesi Atmaca, 11 platforma daha entegre edilecek

Türk donanmasının gözdesi Atmaca, 11 platforma daha entegre edilecek
Yayınlama: 17.08.2023
9
A+
A-

ÖZEL HABER: ESRA SARI

Atmaca, Türkiye’nin ilk deniz füzesi… Gelişen savunma sanayi alanındaki en dikkat çeken projelerden biri olan Atmaca için Roketsan ile STM arasında atılan imzaların ardından Türk Deniz Kuvvetleri emrindeki 11 platform daha Atmaca’ya kavuşacak.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin yerli ve milli savunma sanayisinin gelişmesiyle Mavi Vatan’daki etki gücü de artıyor. Daha önce Amerikan yapımı Harpoon kullanılırken, Türkiye’nin ilk deniz füzesi ünvanını kazanan Atmaca, bu alanda Türkiye için çok önemli bir proje oldu. Bir alanda daha dışa bağımlılığı azaltacak olan Atmaca sayesinde Amerika’dan deniz füzesi almak zorunda kalmayabiliriz.

DONANMADA “ATMACA” DÖNÜŞÜMÜ BAŞLIYOR

Rakiplerinden çok daha iyi olduğu belirtilen Atmaca’nın, Türk donanması için önemli bir avantaj olacağı düşünülüyor. Kısa sürede tüm gemilere yüklenmesinin mümkün olmadığı belirtilerken başlayan dönüşümün savunma sanayisi için önemine dikkat çekildi.

Envanterdeki Amerikan Harpoon füzelerinin yaklaşık 140 kilometre menzile sahip olduğu, Atmaca’da ise bu rakamın 250 kilometre olduğu bildirildi. Deniz füzelerinde alçak uçuşun büyük önemi sahip olduğu ve Atmaca’nın bu anlamda da rakiplerinin önünde olduğu açıklandı. Deniz seviyesine yakın bir şekilde hedefine giden Atmaca’nın tespit edilmesi bu anlamda kolay değil. Ayrıca Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca’nın en önemli özelliklerinden birinin de ok gibi gitmemesi ve manevralarla ilerlemesi olduğu öğrenildi.

Atmaca’nın havadan atılabilecek versiyonları ile ilgili de bir çalışma olduğu bildirildi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.