Togg’dan teslimat açıklaması! O tarihe dikkat çekti

Türkiye’nin akıllı aygıtı Togg Tesislerinde üretim aralıksız devam ediyor.

Togg’dan teslimat açıklaması! O tarihe dikkat çekti
Yayınlama: 11.05.2023
6
A+
A-

Togg Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş, akıllı aygıta yeni renklerin tasarlandığı muştusunu verirken, tesisin temmuz ayı sonunda tam kapasite ile çalışacağını ve 3 dakikada bir araç üretilebileceğini söz etti. Ayrıyeten Karakaş, NFT üzerinde satışa çıkarılacak olan Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel 2 bin 23 adet özel seri akıllı aygıtın da 29 Ekim’de sahiplerine teslim edilmeye başlanacağını duyurdu. Basın mensuplarının bir kısmı fabrika içinde gezerken, öteki kısmı da Togg ile Bursa tipi atarak akıllı aygıtı test etti.

Türkiye’nin Araba Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafından üretilen Togg’un Bursa Gemlik’teki tesislerinde üretim aralıksız devam ediyor. Tam kapasiteli ile çalıştığında yılda 100 bin araç üretecek olan tesis de şu an günde 80 adet üretiliyor. Tam kapasiteye geçildiğinde 3 dakikada bir araç banttan inmiş olacak. Akıllı aygıt olarak tabir edilen aracın açıklanan aktüel fiyat listesi geçerliliğini korurken, Avrupa’nın en pak boyahanesine sahip tesislerde yeni renk çalışmaları da devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde talihlilerine Togg’un T10X modeli teslim edilmeye başlanırken, Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel üretilen 2 bin 23 adet aracın da satışı NFT üzerinden 29 Ekim’de yapılması planlandı. Türkiye’de belli etap kaydedildikten sonra 2024 sonu, 2025 başında yurt dışına açılması hedeflenen Togg, Avrupa pazarında yerini almak istiyor.

Bursa Gemlik’te bulunan tesislerde basın mensuplarını ağırlayan Togg Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş ve grubu fabrikadaki üretimi yerinde gösterdi. Robotlarla birleştirilen gövde, Avrupa’nın en pak boyahanesinde boyandıktan sonra en ayrıntısına kadar denetimleri yapılarak sahiplerine teslim ediliyor.

”Kapasiteyi 175 bin adete çıkartacağız”

Togg Ceo’su Mehmet Gürcan Karakaş, tesisin şurası kapasitesi yılda 100 bin araç üretecek seviyede olduğunu belirterek, ”Sedan coupeden sonra gelecek araçlardan sonra biz bunu 175 bin adete çıkartacağız. 100 bin adet demek, alt yapıda 3 dakikada bir araç üretecek halde ekipmanlarımızı kurguladık. Yeni başlayan bir şirkette sıfırdan yüze çıkılamaz. Bu sürecin olgunlaşması gerekiyor. Biz şu an yolun ortasındayız diyebiliriz. Biz şu an günde 80 araç üretirken, her türlü kalite süreçlerini iki kere yapıyoruz. Öbür taraftan takımımıza yeni kazandırdığımız arkadaşlarımızın da eğitim süreciyle bir arada bu süreç hızlanacak. Haftaya sorarsanız bu sayı daha da yükselecektir. Bizim tam kapasiteye ulaşmamız temmuz sonunu bulacaktır” biçiminde konuştu.

Bataryanın her türlü testleri yapıldı

Akıllı aygıtın en pahalı modüllerinden bir adedinin batarya olduğunun altını çizen Karakaş, ”En bedelli modüllerden bir tanesi bataryadır. Hem maddi hem teknolojik açıdan bataryalar değerlidir. Önümüzdeki periyotlarda enerjiyi depolayabilmek çok pahalı olacaktır. Eski ligdeki içten yanmalı motor ve şanzıman neyse yeni kuşak araçlarda da teknolojinin gelişmesiyle batarya, bataryanın etrafında akıllı aygıtların içerisindeki yazılımlar ve güç elektroniği çok değerlidir. Batarya özelinde lityum teknolojiyi kullanıyoruz. Bunun içerisinde nikel, mangan, kobalt oranı 811 olan karışımı kullanıyoruz. Bu da ünite hacme, en fazla menzili sığdırabilen bir teknolojidir. Biz bu teknolojiyi kullanırken, bizimle bir arada yolunda başından beri bu teknolojiyi, hücreyi geliştirecek. Bundan sonra modülü üretecek ve bundan paketi bizimle birlikte üretecek iş ortağı aradık. Bu Farasis’le birlikte gerçekleştireceğimize karar verdik ve biz 2021’in sonunda yüzde 50 ortaklı bir şirket kurduk. Biz onlarla bir arada, her ayın 24 ve 25’inde burada hummalı bir çalışma vardı. Birinci inşaata başlama merasimini yaptık ve 2024’ün sonunda da Togg’un bitişiğindeki toprakta Siro’nun yeni imalat fabrikası da hayat geçmiş olacak. Lityum bataryalar içerisinde hücrelerde ve modüllerde ısının dengelenmesi için iki değerli şey var. Birincisi soğutma ve ısıtma sistemleridir. Başkası de yazılım teknolojisinin sizde olması gerekiyor. Münasebetiyle bizim akıllı aygıtımızın bataryalarında bunların teknolojisine vakıfız ve bunları yönlendirip, şekillendirebiliyoruz. Zati şu ana kadar yaptığımız testlerde de soğuk ve sıcak havalarda testlerini yaparak buralara geldik” dedi.

Yeni renkler tasarlanıyor

Türkiye’nin hoşluklarından ilham alarak renklerin tasarlandığını ve yeni renklerin de geliştirildiğini anlatan Karakaş, ”Renklerimizin her şeyden evvel formülü bize aittir. Bu renklerin hazırlanışından birkaç yoldan hareketle yola çıktı ve isimlendirirken de ülkemizi nasıl temsil ederek niyetiyle bu isimler verildi. Her şeyden evvel dünyada muhakkak renklerin daha fazla tercih edildiğini ve hatta aşikâr renklerin belirli niyetle kullanıldığını görüyoruz. Biz birinci yola çıkarken, lacivertin ve turkuazın tonlarını içeren Gemlik tonu ile başladık. Daha sonra Anadolu ateşi, bayrağımızın rengi kırmızı ile devam ettik. Yeni renk çalışmaları var. Her modeline bir lansman rengi üzerinde çalışıyoruz. Onlarla birlikte en az bir beklenen iki rengimiz daha gelecek. Onların çalışmalarını tamamladıktan sonra açıklanacaktır. Bunun hazırlanış süreci bir boya formülü oluşturmak değil. Nihayetinde boyama sürecinde plastik, metal aksamların belirli bir mühlet güneşte kaldıktan sonra, soğuğu ve ısıyı yaşadıktan sonra birbirileriyle uyumlu olması gerekiyor. O çalışmaları da iş ortaklarımızla yapıyoruz. Bu süreç bazen 8 ay, bazen 12 ay sürüyor” sözlerini kullandı.

”Avrupa’nın en temizi”

Ceo Gürcan Karakaş kelamlarına şöyle devam etti: ”Gövde ünitesinden otomatik olarak buraya transfer olan gövdeler, evvel 17 tane havuza girip çıkıyorlar. Oradan fırınlardan geçtikten sonra boya kabinlerine geliyor. Bu boya kabinlerinin içinde kaliteyi arttırmak hem de eşit formda dağılması için hem de kullanımının optimizasyonu için robotları tercih ediyoruz. Burada gördüğünüz tesis dünyanın en çağdaş tesislerinden bir adedidir. Avrupa’nın en pak tesisi diye rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Buradan çıkabilecek olan etrafa bir ihtimal ziyan verebilecek olan her şeyi ölçebiliyoruz. Biz bunları 800 derecede yakarak o denli dışarıya bırakıyoruz. Uçucu tabir edilen hususları Türkiye normlarının 9’da biri Avrupa standartları normlarının 7’de biri olacak halde burayı tasarladık ve çalıştırıyoruz. Burası nitekim Avrupa’nın en pak tesisi”

”Araçların testleri yapılıyor”

Aracın testlerini adım adım gerçekleştirerek seyahatlerine devam ettiklerini işaret eden Karakaş, ”Biz o testlerin hepsine hazırlanarak geliyoruz. Birinci çarpışma testimizi 2021’in haziran ayında yaptık. Çarpışma testini yaptınız, aracın içinde hangi kesim ne kadar deformasyona uğruyor, ona bakıyorsunuz. İç kabinin çok sağlam olması gerekiyor. Biz oradan eserlerimizi geliştirerek bir noktaya getirdik. Daha birinci andan itibaren çok başarılı bir dizaynımız var. Nihayetinde yeniden sertifikasyon testlerini geçmek için de bu testler yapılıyor. Bahsettiğiniz NCAP bir enstitünün, kurumun oraya ortak olan ülkelerin üreticilerinin yahut pazarlarının eserlerini alıp test ediyor. Oraya bir araç gönderip de şunu bir test eder misiniz olmuyor. Orada ürettiğiniz aracı satıyor olmanız gerekiyor. Orada satılmaya başladıktan sonra onlar gidip alıyorlar ve testini yapıyorlar. Biz de fizikî olarak yurt dışına açıldığımızda bu test yapılabilecek ancak biz hazırız” diye konuştu.

”İhracat 2024 sonu, 2025 başında olabilir”

Yurt dışına ihracat konusunda da açıklamalar yapan Karakaş, ”Yurt dışına açılmamızı her şeyden evvel bir iki kritere bağladık. Birincisi kendi ülkemizde başarılı olmamız gerekiyor. İkincisi birden fazla model olması lazım. Seçim basketine beşerler girebilmesi için farklı kitlelere hitap etmek gerekiyor. Kendi organizasyonunuzun Togg,’un milletlerarası işi yönetmeye hazır olduğu olgunluğa ulaşması lazım. Bunların hepsini birleştirdiğimizde 2024’ün sonu, 2025’in başı olarak görüyoruz. Bu manada da planlarımızı hazırlamıştık. Ülke ismi vermek şu an için çok yanlışsız olmaz. Her halükarda İskandinav ülkelerine olabilir. Elektrikli araçların pazarda daha fazla beğenildiği, ön yargısız kullanım sergilediği pazarlara yönelmek istiyoruz. Orada edindiğimiz deneyimlerden sonra Avrupa’nın iki büyük pazarı olan Almanya ve Fransa’yı hedefliyoruz” dedi.

”En geç 2023’den sonra tüm araçlar elektrikli olacak”

Diğer elektrikli marka ve modellerin Türkiye’ye gelmesini olumlu karşılayan Karakaş, ”Ne kadar çok elektrikli araç Türkiye caddelerinde trafikte olursa, o kadar süratli bir halde kullanıcıların beklentileri, alt yapının gelişmesi mümkün olurken, şoförler de o hazzı tatmış olacak. Tüm dünyada bilinen üreticilerin hepsi 2028’den 2030’dan en geçi 2032’den itibaren büsbütün elektrikliye geçeceğini söylediler. İster Togg ile ister Togg’suz dünya dönüyor ve dönüşüyor. Türkiye’de ne kadar çok farklı markalar gelirse ne kadar rekabet olursa o kadar çok herkes hazır olur. Biz de hazırız. Herkes güzel geldi” tabirlerini kullandı.

”7 bölgede 27 servis noktamız var”

Şarj istasyonları ve servis konusuna da değinen Karakaş, ”Bakanlıklarımızın, TSE’nin belirlediği kurallar var. 7 bölgede 20 noktada servisinizin olması lazım. Biz bunu ocak ayında tamamladık. Daha fazlasını tamamladık. Bizim 7 bölgede 27 noktada servisimiz var. Bunlara ilaveten 8 tane taşınabilir servisimiz var. Sorun olduğunda telefonla çağırabildiğiniz halde hizmet verecekler. Başlangıç noktası için hayli âlâ bir sayıdır. Sene sonunda 30’u da geçecektir. Elektrikli araç, içten yanmalı motorlardan çok farklıdır. Birincisi çok daha az servis gereksinimine sahip. Başka araçları senede 2-3 sefer servise götürecekken, bunu 2 senede bir defa gelecek. İrtibatlı olması nedeniyle, uzaktan araca bağlanılarak bir yanılgı badire varsa, onu tespit edip yazılımını gönderebileceğiniz yapısı da mevcut. Yeni dünyada oyunun kuralları ve yapısı da farklı” biçiminde konuştu.

”Fiyat listemiz aktüel Fiyatları pazar belirler”

Fiyat güncellemesi ile ilgili de açıklamalar yapan Gürcan Karakaş, ”Bizim açıkladığımız fiyat listemiz aktüel olduğu sürece geçerliliğini koruyacak. Pazarda fiyat güncellemeleri tedarik zincirindeki değişimlerden kaynaklanabilir. Tüm dünyayı, üreticileri ilgilendire maliyet artışları ile ilgili olabilir. Münasebetiyle biz şuna inanırız, pazarı yönlendirmek mümkün değil. Fiyatları pazar belirler. Bu fiyatlar belirlendiğinde dalgalanmalar olursa aşağı ya da üste yanlışsız biz bunlara uyacağımızı söyledik. Şu saatte Aralık ayındaki fiyatı belirleyemeyeceğim üzere, fiyat listemiz aktüel olduğu sürece fiyatları aşağı ya da üst adapte edebiliriz. Birebir öteki üreticilerin yaptığı üzere…” tabirlerini kullandı.

Özel seri araçlar 29 Ekim’de sahiplerine teslim edilmeye başlanacak Karakaş, NFT üzerinde satılacak özel seri araçlar için de şunları söyledi; ”Deprem felaketi münasebetiyle yarım kalan özel seri araçlarımızın devamı için de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı nedeniyle 2023 adet özel seri planlamıştık. Bunun ön satış haklarını dijital sanat NFT ile birleştirip NFT üzerinden yapmak istedik. Yarım kalan o seyahatimizi 29 Ekim’de gerçekleştireceğiz. Ayrıntılı açıklamayı önümüzdeki haftalar da yapacağız. İptal edilen bir şey yok yalnızca ertelendi diyebiliriz. Birinci etapta 28 bin üretilecek aracın içinde, 2023 adet de bizim NFT ile ön satışı olacak olan araçlarımızın planlamaları var”

Tesiste çalışanların yüzde 27’sini bayanlar oluşturuyor

Kadın istihdamına da değer verdiklerinin altını çizen Karakaş, ”Çeşitliliğin üretime ve çalışma ortamına müspet katkısı olduğunu biliyoruz. Şu an 2 bin 200 çalışanımızın içerisinde yüzde 27’ye yakın bayan çalışanımız var. Bu ferdî maksadım altında kalıyor. Yüzde 30’ların üzerinde olmasını istiyoruz. Bu kısımlara nazaran değişiyor. Şu an üretim ünitelerimizde 100’ün üzerinde bayan çalışanımız var” diye konuştu.

Togg hakkında;

Togg, Türkiye’nin doğuştan elektrikli birinci akıllı aygıtı T10X’i kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Model ismindeki ‘T’ Türkiye ve Togg’u, ‘10′ aygıtın üzerine inşa edildiği platformunu, ‘X’ ise SUV gövde tipini söz ediyor. ‘Doğuştan elektrikli’, ‘doğuştan sürdürülebilir’, ‘doğuştan dijital’ ve ‘doğuştan yeşil’ olan T10X, iki farklı donanım ve iki batarya seçeneğiyle kullanıcılara sunuldu.

160 kW / 218 Beygir güç ve 350 Nm tork üreten T10X RWD (arkadan itiş), iki farklı batarya seçeneğiyle 314 ve 523 kilometrelik menzillere sahip. T10X’in 52,4 kWh kapasiteye sahip batarya seçeneği 16,7 kWh/100 km (WLTP) güç tüketimi kıymeti sunarken, 88,5 kWh kapasiteye sahip batarya seçeneğinin tüketim bedeli ise 16,9 kWh/100 km (WLTP).

T10X, süratli şarj ile 28 dakikadan daha kısa müddette yüzde 20’den yüzde 80 batarya doluluk düzeyine ulaşabiliyor.

12,3 inç gösterge ekranı ve 29 inç bilgi-eğlence ekranından oluşan 41,3 inç uçtan uca ekran tecrübesi, 8 inç dokunmatik denetim ekranı, araç içi toplumsal kamera, yüksek süratli taşınabilir internet ve wifi hot spot özelliğiyle Snapdragon işlemcili dijital kokpit, T10X’de standart olarak sunuluyor.

T10X standart olarak sunduğu 7 adet hava yastığı, sağlam ve sağlam altyapıyı destekleyen ileri düzey sürüş asistan sistemleriyle her türlü yol şartlarnda inançlı bir sürüş sağlıyor. Birebir vakitte uzaktan güncellemeler (OTA: over-the-air) ile daima kendini yenileyebilen şoför dayanak sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu en üst düzeye yükseltiyor.

T10X’in hem dış hem iç dizaynında “duygusal” Doğu ile “rasyonel” Batı kültürünün ögeleri bir ortada yer alıyor. Akıllı aygıtın çağdaş ve özgün dizaynında Anadolu topraklarının esaslı simgelerinden biri olan lale figürü öne çıkıyor.
T10X’in dış renkleri, Türkiye’nin hoşluklarından ilham alıyor. 29 Mart’ta tamamlanan ön sipariş periyodunda kullanıcılar, “Gemlik”, “Anadolu”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” renkleri ortasından bir seçim yaptı.

T10X’in çekilişle sipariş hakkı kazanan birinci talihlilerinin yüzde 50’si 50 yaş altı, yüzde 80’i 55 yaş altı kullanıcılardan oluştu. Kullanıcıların yüzde 80’i yüksek donanım tercih etti. Müracaatların dağılımı Türkiye’deki vilayetlerin araç sahipliği ortalamasına hakikat orantılı olarak gerçekleşti. Konya’dan gelen siparişler ise kentin araba pazarından aldığı hissenin iki puan üzerine çıktı.

T10X’in şimdiki fiyatları ise şöyle:
V1 RWD Standart Menzil 953 bin TL
V2 RWD Standart Menzil 1 milyon 55 bin TL
V2 RWD Uzun Menzil 1 milyon 215 bin TL

T10X’in 0-100 km/s hızlanması 4,8 saniye olan, 700 Nm tork üreten çift motorlu 435 beygir gücündeki AWD (all-wheel drive) versiyonu ise 29 Ekim 2023 tarihinden itibaren teslim edilmeye başlanacak olan 100. Yıl Özel Serisiyle birlikte yollara çıkacak.

Togg Teknoloji Kampüsü

29 Ekim’de resmi açılışı yapılan Togg Teknoloji Yerleşkesi, Gövde, Boya ve Montaj tesislerinin yanı sıra Ar-Ge Merkezi, Tarz Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve İdare Merkezi ile Kullanıcı Tecrübe Parkı ünitelerini de barındırıyor.

Kampüsün yer güçlendirmesi için 44 bin beton kolon kullanıldı. Bu sayı 1500 metrekare tabanlı 7 tane 50 katlı gökdelene karşılık geliyor. Üretim çizgilerinde toplam 250 robot var. 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen yerleşke, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. Avrupa’nın en pak boyahanesi yerleşkede. 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasal hududun 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sonun ise 7’de 1’i bir pahayla Avrupa’nın en pakı.

Kağıtsız, dijital çalışma prensiplerine nazaran dizayn edilen yerleşke, yüksek otomasyona sahip.

Gövde atölyesinde yüzde 90 otomasyon. Test pisti 1.6 kilometre uzunluğunda.

Togg Teknoloji Yerleşkesi inşaatında 9 bin kişi misyon aldı, 3 milyon saatlik çalışma gerçekleştirildi.

Kampüs, üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 bireye istihdam sağlayacak.

Togg’da 9 ülkeden 2 bin 200’ü aşkın çalışan var.

Toplam çalışanların yüzde 26’sı bayan. Togg bu oranı yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Mobilite Ekosistemi

Togg, blok zinciri, dijital ödeme sistemleri, harita bazlı işler üzere teşebbüsler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, AvaLabs, Türk Hava Yolları, Paycell, Smart-iX, Etiya, Shell, Hopi, BlindLook, Trendyol üzere şirketlerle yaptığı iş birlikleriyle bir bedel ağı örüyor. Bütün bunlar arabanın A noktasından B noktasına seyahat yapılan bir araç olmaktan çıkıp, yeni bir hayat alanı olduğunun ipuçlarını veriyor. Üstelik bunlar yarından sonranın değil, bugünün ve yakın geleceğin teknolojileri olarak hayatımıza giriyor.
Örneğin Togg, Türk Hava Yolları Miles&Smiles ile yaptığı iş birliğiyle dünyada karayolunda statü mili kazandıran birinci mobilite markası olacak. İş birliği çerçevesinde Türk Hava Yolları Yolcu Programı Miles&Smiles üyeleri, Togg mobilite ekosisteminin sunacağı fırsatları Mil ve statü Mil olmak üzere iki farklı Mile dönüştürebilecek.

Togg, Almanya’nın 12 inovasyon merkezinden biri olan Stuttgart’taki de:hub’da kullanıcı araştırmaları yaparak global kullanıcıların beklentilerine uygun mobilite tahlilleri geliştirmek üzere, 2021 yılında Avrupa ofisini açtı. Eş vakitli olarak da teknolojilerinin inceleneceği, test edilip deneyimleneceği Kullanıcı Laboratuvarı’nı (User Lab) Bilişim Vadisi’nde faaliyete soktu. Togg, Mayıs 2023’te ise Ankara TOBB ETÜ’de Trutek Mühendislik ve Teknolojik Eserler şirketini kurdu.

Yerli ve Milli

Togg ulusal bir proje. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ilişkin olan ve bu bakış açısıyla da doğal olarak yüzde yüz yerli bir proje. Günümüzde yerliliği kullandığınız kesim sayıları değil, mülkiyet hakları belirliyor.

Togg, birinci akıllı aygıtı C-SUV için tedarikçilerinin yüzde 75’ini Türkiye’den sağladı. Bu oran kıymet olarak bakıldığında yüzde 51’e karşılık geliyor. Togg’un gayesi gelecek üç yıl içinde yüzde 68’lik bir yerlilik oranına ulaşmak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.