Temel Karamollaoğlu’ndan ‘Cumhurbaşkanı’ tanımı

Millet İttifakı üyesi Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı hesap verebilmelidir, aldığı kararlar Mecliste müzakere edilebilmelidir. Bunu bugün yapmak mümkün değildir. Bu sistemi de geldiğimiz üzere değiştirme imkanı yoktur. Anayasa’nın değişmesi lazım” dedi.

Temel Karamollaoğlu’ndan ‘Cumhurbaşkanı’ tanımı
Yayınlama: 03.05.2023
6
A+
A-
DHA

Türkiye, sandık başına gitmek için gün sayıyor..

Zaman daralırken artan heyecanla birlikte, siyasi partiler de seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor..

Bu kapsamda Diyarbakır’a gelen Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Kayapınar ilçesinde yer alan seçim ofisini ziyaret etti.

Karamollaoğlu, daha sonra partisinin vilayet teşkilatının Sur ilçesinde bir toplantı salonunda düzenlediği ‘Diyarbakır Buluşması’ programına katıldı.

Programa Karamollaoğlu’nun yanı sıra, Millet İttifakı’nın milletvekili adayları ile partililer ve vatandaşlar katıldı.

“Cumhurbaşkanı hesap verebilir olması gerekiyor”

Millet İttifakı milletvekili adayları ve vilayet temsilcilerinin de yer aldığı programda konuşan Karamollaoğlu, cumhurbaşkanının hesap verebilir olması gerektiğini tabir ederek, bunun anayasayı değiştirmekle mümkün olacağını söyledi.

“İşsizlik sayısı aldı başını gitti”

Karamollaoğlu, konuşmasının devamında, devlet tesisleri ve emlakın bütünüyle satıldığını söz ederek, işsizlik sayısının yüzde 15’e vardığını belirterek, şu tabirleri kullandı:

Devlet tesisleri, emlak bütünüyle satıldı. Bunların satılmasının meydana getirdiği boşluğu özel dal ve şahıslar dolduramadı. Bu türlü olunca da biz güçlü ülke olma özelliğini adım adım kaybettik. İnsanlarımız da kendi yaşadıkları topraklarda huzurlu bir imkana kavuşamamış oldular. İşsizlik sayısı aldı başını gitti. Sayılara baktığımızda güya işsizlik daha az sayıdaymış üzere gösteriliyor.

Bugün Türkiye’de 12 milyona yaklaşan toplumsal yardımlardan istifade ederek, hayatını idame ettirmeye çalışan insanlarımız var. Bu beşerler çalışamıyor ve çalışmıyorlar. Yalnızca devletin verdiği birkaç kuruşla geçinmeye çalışıyorlar. Türkiye’de yüzde 15’e varan bir işsizlik var. Kendi politikalarımızı yeterli belirlemeye gereksinimimiz var. Komşu ve öteki ülkelerle şahsiyetli bir siyaset izlemek mecburiyetindeyiz. Biz birinci adımı bulunduğumuz bölgedeki Müslüman ülkelerle daha yakınlaşmaya mecburuz.

“Cumhurbaşkanı hesap verebilmelidir”

6 siyasi parti bir ortaya gelerek birtakım karar aldıklarını, kararlarının Cumhurbaşkanlığı Sistemi değişene kadar devam edeceğini tabir eden Karamollaoğlu, şöyle dedi:

Şu anda Türkiye bir soygun ülkesidir. Bu iktidarın kıymetli birkaç özelliği var. Yolsuzluk, israf, soygundur. Allah nasip ederse biz iktidara geldiğimiz vakit bu tip sorunlar ortadan kalkacak. Arkadaşlarımız 1,5 sene içerisinde her hususta değişikliklerin nasıl yapılacağına karar verdiler. 6 başka siyasi partinin bir ortaya gelmemizin bir temel sebebi vardır. O da Cumhurbaşkanlığı Sistemini değiştirmektir. Bu sistem değişmeden otoriterlik ortadan kalkmaz. Cumhurbaşkanı hesap verebilmelidir. Aldığı kararlar Mecliste müzakere edilebilmelidir. Bunu bugün yapmak mümkün değildir. Bu sistemi de geldiğimiz üzere değiştirme imkanı da yoktur.

“Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olacağına inanıyorum”

Anayasa’nın değişmesi lazım. Dedik, ‘gelin bir ortaya gelelim bu Anayasa’yı nasıl değiştireceğimizi bir kez ortaya koyalım. Bu geçiş devrinde Türkiye nasıl yönetilecek onunda temel prensiplerini belirleyelim’. Şu anda bizim ne kadar mühlet iktidarda kalacağımız seçimden sonra aşikâr değildir. Ben seçimi kazanacağımıza ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olacağına inanıyorum. Birbirinden farklı görüşlere sahip 6 siyasi parti her ay bir ortaya gelerek bir ekip kararlar aldık. Bu kararlar Cumhurbaşkanlığı Sistemi değişene kadar devam edecektir.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.