T3 Vakfı nedir ne amaçla kuruldu? T3 Vakfı başkanı kim? T3 Vakfı Burs Başvurusu nasıl yapılır?

T3 Vakfı nedir ne amaçla kuruldu? T3 Vakfı başkanı kim? T3 Vakfı Burs Başvurusu nasıl yapılır?
Yayınlama: 31.08.2023
9
A+
A-

T3 Vakfı nedir ne amaçla kuruldu? T3 Vakfı başkanı kim? T3 Vakfı Burs Başvurusu nasıl yapılır? T3 Vakfı hakkında merak edilenler haberimizde…

T3 Vakfı nedir ne amaçla kuruldu?

Yürüttüğümüz proje ve çalışmalarla Türkiye’nin milli teknoloji hareketinin gerçekleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın amacı; yetenekli gençlerin ve her yaştan insanın teknolojik gelişimlerine katılmasını sağlamak; Ağ koşulları, kritik, katma değeri yüksek veya küresel rekabet şartıyla ulusal ve özel olarak hizmet veren ürün, sistem ve performans birimlerine yönelik girişim, araştırma-geliştirme, proje ve faaliyetleri yürütmek ve desteklemek; yetenekli gençleri tespit etmek ve eğitmek; teknoloji alanında girişimcilik kültürünün birikimi ve tüm bu alanlardaki uygulamaya katkıdır.

Türk Teknoloji Vakfı ekibi, Türkiye’nin daha iyi bir dünya için ayrıştırılıp ekonomik ve ekonomik ülkeler arasında yer alması için milli ve milli bir teknolojik adım atmasının kaçınılmaz olduğuna inanan bir grup genç girişimci ve genç profesyonel tarafından kuruldu. insan aktörler. gelişmiş toplumlar. Vakıf, yürüttüğü proje ve çalışmalarla Türkiye’nin ulusal teknolojik gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Dünyada 1970’li yıllarda başlayan, 1990’lı yıllarda özellikle bilişim alanında hızlanan ve günümüzde de devam eden teknolojik devrim, sanayi devrimine benzer bir süreçten geçmektedir.

Gelinim Mutfakta Melike kimdir? Melike Denktaş kaç yaşında, nereli? Melike Denktaş'ın İnstagram hesabı!

Gelinim Mutfakta Melike kimdir? Melike Denktaş kaç yaşında, nereli? Melike Denktaş’ın İnstagram hesabı!

Teknoloji ithalatı; Bu durum toplumlar için ekonomiden savunmaya, eğitimden sosyal kalkınmaya kadar pek çok alanda bağımlılık yaratıyor. Ulusal teknolojik hareketin, geçtiğimiz dünya toplumlarının gerçekten egemen ve bağımsız olmasının temel koşulu olarak ortaya çıkması.

Bir toplumun ve ülkenin teknolojik olarak kendine yeterliliği ve temel belirsizliği vasıflı insan kapasitesinde yatmaktadır. Türk teknoloji ekibi de bu inançtan yola çıkarak, bu alanda yetişmiş insan üretiminin Türk üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüyor.

Vakıf bu amaç çerçevesinde iki ana alanda proje yürütmektedir. Vakfın ana faaliyet konusu aydınlatma, kolej, lise ve üniversitelerdeki genç potansiyellere yönelik teknik eğitim ve atölye çalışmaları ile proje yarışmaları ve hekatonlar için takımların oluşturulması ve değerlendirilmesidir. Diğer faaliyet raporunda ise Türkiye’ye değer katacak teknoloji girişimlerinin kuluçkalanması, hızlandırılması, lojistik, teknik ve danışmanlık desteği, risk sermayesi ve melek yatırım ağları aracılığıyla sermaye sağlanmasına ilişkin çalışmalar yer alıyor.

T3 Vakfı başkanı Selçuk Bayraktar kimdir?

İlk milli Türk drone sonuçlarının ve ilk milli insansız savaş uçağımız Bayraktar KIZILELMA’nın mimarı Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul-Sarıyer’de doğdu.

İlköğrenimini Sarıyer İlkokulunda tamamladı ve 1997 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi sırasında Pennsylvania Üniversitesi’nin (UPenn) GRASP laboratuvarında staj kabul edildi. 2002-2004 yılları arasında stajının bir parçası olarak burs teklifiyle UPenn’de Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etti. Araştırma kapsamında dünyada ilk kez insansız hava araçlarının oluşum uçuş testleri, hava-yer robot ekiplerinin koordinasyonu, uçuş kontrol ve yönlendirme sistemlerinin komutları gibi bilimsel çalışmalara konu olan testler gerçekleştirildi. yayınlar. dışarı.

Yüksek lisans eğitimine devam ettikten sonra öğrenimi sırasında gösterdiği üstün başarılardan dolayı MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) burslu doktora teklifleri aldı. MİT’teki eğitim sürecinde insansız helikopter sistemlerine agresif manevra kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrolleri alanında çalışmalar yapıldı. 2006 yılında MIT’den havacılık ve uzay mühendisliği alanında ikinci yüksek lisans derecesini aldı. MIT’den sonra Georgia Institute of Technology’de (Georgia Tech) doktora araştırmasına devam etmiş ve 2003 yılında Baykar’da başlayan milli ve özgün insansız hava aracı teknolojisi geliştirme faaliyetlerini yürütmek üzere 2007 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

2007 yılından bu yana Baykar’da Teknoloji Lideri (CTO) olarak çalışmaktadır. 2021 yılından bu yana Baykar Yönetim Kurulu Başkanı olarak stratejik gelişimine devam etmektedir. insansız hava araçları, uçuş kontrolleri, navigasyon ateşleme ateşlemesi, sistem kinematiği ve dinamiği, elektronik donanım ve dahili yazılım geliştirme vb. konular ülke çapında ve orijinal olarak detaylandırılmıştır. Konular üzerinde çalışın.

Hayata geçtiği dönemde Türkiye’nin ilk milli ve milli insansız hava aracı olan Bayraktar TB2 S/İHA sistemi, 2014 yılında TSK envanterine girerek dünya çapında 27 ülkeyi ziyaret ederek 550.000 başarılı uçuş saati gerçekleştirerek en iyi noktaya yaklaşıyor. . Selçuk Bayraktar ve ekibi, 6 ton kalkış ağırlığına sahip Türkiye’nin ilk taarruz drone sistemi Bayraktar AKINCI TİHA’yı geliştirerek 29 Ağustos 2021’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etti.

Savunma sanayii dışında teknoloji geliştirme konusunda milli ve özgün çalışmalar yürüten Bayraktar, Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ’yi geliştiren ekibe liderlik ediyor. Selçuk Bayraktar, halihazırda kısa pistli gemilere iniş ve kalkış yapabilen Bayraktar TB3 SİHA ile Türkiye’nin ilk pilotsuz savaş uçağı projesi olan Bayraktar KIZILELMA MİUS’un (İnsansız Savaş Uçak Sistemi) geliştirme projelerini yönetiyor ve yürütüyor.

Bayraktar, bu arada, Aralık 2019’da “küresel etki” yaratan Kovid-19 salgınıyla Türkiye’nin mücadelesine öncülük etti ve ulusal yoğun bakım solunum cihazı geliştirme faaliyetlerini yürütmeye devam etti. Bu çalışmalar sonucunda BIOSYS, BAYKAR, ASELSAN ve ARÇELİK tarafından üretilen yerli solunum maskeleri Türkiye tarafından dünyanın birçok ülkesine ihraç edilerek bağışlanmıştır.

Yurt içinde orijinali Baykar tarafından kopyalanan Bayraktar TB2 SİHA, Karabağ’ın Ermenistan işgalinden korunmasına yaptığı katkılardan dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti Karabağ Nişanı almaya hak kazandı. Karabağ Nişanı, 1 Nisan 2021’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Bakü’de düzenlenen törenlerde Bayraktar’a takdim edildi. Bu kararda İlham Aliyev’e verilen madalya, “Azerbaycan ile Türkiye arasında millet, iki devlet olarak kardeşlik ilişkilerinin genişlemesine, işbirliğinin ortaya çıkmasına, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün devamlılığına ve sıcaklığına katkısı” nedeniyle artırıldı.

Bayraktar’a, 2022 yılında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy tarafından Ukrayna Devlet Liyakat Nişanı verildi. Söz konusu madalyayı, 2 Ekim 2022’de Türkiye’ye gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Kabine Şefi Andri Yermak takdim etti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) kurucusu Selçuk Bayraktar, yetenekli gençlerin ve kendi yaş grubundaki kişilerin teknolojik gelişimlerine katılmalarını sağlıyor.

T3 Vakfı, T3 Vakfı bünyesinde son derece kritik olan ve ulusal düzeyde kullanılması önerilen ürün, sistem ve çözümlere yönelik girişim, araştırma-geliştirme ve projeleri sadece ulusal düzeyde ve sadece çatısı altında yürütmek ve desteklemek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. dünya çapında koşullar. Bayraktar, vakfın Yönetim Kurulu Başkanı olarak milli teknoloji hareketinin vizyonunu geniş anlamda oluşturma çalışmalarına liderlik ediyor. Ayrıca ulusal teknoloji hareketi için çok kritik olduğunu düşündüğünüz havacılık ve uzay tutkusunu yaymak amacıyla yaygınlaşan ilk ve tek havacılık ve uzay festivali olan TEKNOFEST, ekibi ve birden fazla programıyla düzenlenmektedir. ada. Etkisi sınırları aşan TEKNOFEST, 2022 yılından itibaren Azerbaycan’da da düzenlenmeye başladı.

2016 yılında Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile evlenen Bayraktar’ın bir çocuğu var. Özel pilot özelliklerine sahiptir.