Suriyeli veli, İstiklal Marşı paylaşımının ardından tutuklandı

Suriyeli veli, İstiklal Marşı paylaşımının ardından tutuklandı
Yayınlama: 15.09.2023
10
A+
A-

Sosyal medya hesabından okula giden çocuğunun İstiklal Marşı okunduktan sonra okula girdiği anlara ait videoyu paylaşıp üzerine de tepki çeken not yazan Suriyeli R.K. tutuklandı.

Bir sosyal medya kullanıcısı okula giden çocuğunun İstiklal Marşı okuduktan sonraki anlarını cep telefonu ile kayıt altına alıp üzerine bir not ile Arapça marş koydu. Paylaşımın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme başlattı. Yapılan çalışmalarda videonun Suriyeli M.E. isimli kişiye ait sosyal medya hesabından paylaşıldığı tespit edildi.

Şüpheliyle ilgili çalışma yapan ekipler, söz konusu paylaşımı M.E.’nin eşi olan R.K. tarafından paylaşıldığını belirledi. M.E., ile eşi R.K. dün Esenyurt ilçesi Bağlarçeşme Mahallesinde paylaşımın yapıldığı cep telefonu ile birlikte yakalanarak gözaltına alındı.

Suriyeli veli, İstiklal Marşı paylaşımının ardından tutuklandı

Gözaltına alınan M.E. ve R.K. isimli şüpheliler hakkında “Devletin Egemenliğini Aşağılama” suçundan adli işlem başlatılırken paylaşımı yapan R.K. bugün adliyeye sevk edildi. R.K., “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alalen Tahrik Etme” suçundan sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

Tutuklanan Suriyeli kadın Arapça müzik eşliğinde yaptığı paylaşıma “Bugünün en utanç verici duygusu çocuklarımızın bize ait olmayan bir milli marşı zorla söyletilmesidir” notunu düşmüştü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Sosyal Medya 3. Sayfa Eğitim Güncel Haberler