Sultangazi’de Muharrem İnce’ye çarpı tartışmasına tutanak tutuldu

Sultangazi Orhangazi İlkokulu’nda 1096 nolu sandıkta oy kullanacakları verilen pusulada, Cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce’nin fotoğrafının üzerinde çarpı bulunması tartışmalara neden oldu.

Sultangazi’de Muharrem İnce’ye çarpı tartışmasına tutanak tutuldu
Yayınlama: 14.05.2023
8
A+
A-

DHA

Türkiye hareketli bir seçim süreci geçirdi…

Hem sahada hem de siyaset aranesında hareketli geçen seçim sürecinde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce seçimden birkaç gün önce cumhurbaşkanı adaylığından ayrıldı.

Sabah saatlerinde bazı vatandaşlar ise bu duruma tepki göstermek için oy pusulasını karaladığı belirlendi.

İstanbul’da oy kullanma işlemleri sürerken, Sultangazi’de bulunan Orhangazi İlkokulu’nda ‘çarpı’ tartışması yaşanıyor.

Tutanak tutuldu

1096 nolu sandıkta oy kullanacaklara verilen oy pusulalarında Cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce’nin fotoğrafının üzerine tükenmez kalem ile çarpı atıldığının belirlenmesi üzerine tutanak tutuldu.

Sandık başkanı çarpı koydu

1096 nolu sandıkta görevli sandık başkanı, İnce’nin adaylıktan çekilmesi nedeniyle pusulada İnce’nin üzerine çarpı işareti koydu.

Oy kullanmaya gelen vatandaşlar ise duruma tepki gösterince partilerin avukatları ve sandık görevlileri bir araya geldi.

Oyların geçerli olması konusunda tutanak hazırlanarak Sultangazi İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderildi.

YSK’dan edinilen bilgiye göre oyların geçerli olup olmayacağı sandık kurulu tarafından belirlenecek. Sandıkta oy verme işlemi devam ediyor.

“Sayın İnce ile ilgili kısmı çizmişler”

Milliyetçi Hareket Partisi’nden görevli Adnan Şahin şu şekilde konuştu:

Sabah sandık kurulu üyeleri ile birlikte hazırlıklar yapılırken sandık kurulu başkanı olan öğretmenimiz konuyu yanlış anlamış veya bilinçsiz bir harekette bulunmuş.

Adayın çekildiğini düşünerek, kendi inisiyatifi ile bütün oy pusulaların üzerini çizmişler. Sayın İnce ile ilgili kısmı çizmişler. Olayı gördük ve dahil olduk. Diğer parti yetkilileri de konuya vakıf oldular itiraz edildi.

Sultangazi İlçe Seçim Kurulu’nu bilgilendirdik. Bununla ilgili ortak karar alındı. Hepimiz imza attık, bu sandıkta kullanılan oyların geçerli olacağına dair tutanak düzenledik. Bu anlamda vatandaşın çok tepkisi oldu, her birine izah etmek durumunda kaldık.

“Tutanak tutuldu, ıslak imzalı olarak YSK İlçe Müdürlüğü’ne teslim edildi”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden görevli İbrahim Kartal ise, YSK’ye tutanak gönderildiğini ifade ederek şunları kullandı:

Biz katları dolaşıyorduk. Kimse itiraz etmemişti. Sabah 09.30 civarı itiraz başladı. Partilerin avukatları geldi. Neye karşılık bunu çizdiğini sordular. Tutanak tutuldu, ıslak imzalı olarak YSK İlçe Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Saat 13.00 oldu hala cevap gelmedi. Oradan bir karar gelseydi, insanlara pusulalar geçerli diye karar getirilseydi insanlar gerilmeyecekti. Her gelene anlatmaya çalışıyoruz. Resmi bir karar yok bu yüzden gerginlik yaşanıyor.

“Görevlilere sordum, geçerli olduğunu söylediler”

Oy kullanmaya gelen Mustafa Özsoy da, “Muharrem İnce’nin pusulasının üzerine çarpı işaret vardı. Görevlilere sordum, geçerli olduğunu söylediler” dedi.

“Herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirttiler”

Mustafa Günşen ise “Çizgiyi görünce sorduk, sorun olup olmayacağını sorduk. Herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirttiler. İnşallah hayırlısı olur” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.