Süleyman Soylu, Türkiye’deki Suriyeli sayısını açıkladı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de 10 milyon Suriyeli olduğu tezine cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye’de 3 milyon 381 bin 429 süreksiz muhafazada Suriyeli var” dedi.

Süleyman Soylu, Türkiye’deki Suriyeli sayısını açıkladı
Yayınlama: 23.05.2023
8
A+
A-

Millet İttifakı’nın adayı olan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birinci cinste Recep Tayyip Erdoğan’ın farkla gerisinde kalmasına karşın seçimi kazanmak için sığınmacı konusunu da gerçek olmayan açıklamalarla gündemde tutmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde, “10 milyon Suriyeli var, 10 milyon daha gelecek” savında bulunan Kılıçdaroğlu’na cevap İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

CNN Türk yayınına katılan Süleyman Soylu, hususa ait şunları söyledi:

Rakam sorunu önemli bir iştir. 2011’de iç savaş çıkmadan evvel Suriye’nin nüfusu 21,5 milyon civarındaydı. Milletlerarası kuruluşlar, ‘6.5 milyon insan yurdu terk etti, 500 bin insan hayatını kaybetti, 6 milyon insan da yer değiştirdi’ diyor. Suriye’nin nüfusu şu anda 16,5 milyon civarında. 4 milyon İGAP’da nüfus var. Yani bizim sonumuzda eksiksiz 6 milyon insan var. 10 milyonu da iç bölgelerde. Rejim ve terör örgütü PYD’nin bölgesinde toplam 10-10,5 milyon üzerinde insan var. Ürdün’de, Lübnan’da, Mısır’da ve Avrupa’da 800 bin kayda geçmiş Suriyeli var. Bu vakte kadar Yunanistan’a geçen 1 milyon 200 bin kişi var denizden geçen. İtalya’ya da 50 bin kişi geçmiş. Karadan da 500 bin kişi Avrupa’ya geçmiş. Toplamda 1 milyon 750 bin kişi buradan Avrupa’ya geçmiş. Türkiye’de şu anda toplamda 3 milyon 381 bin 429 kişi var süreksiz müdafaa statüsünde. İkamet müsaadesiyle ülkede kalan yabancıların hepsi 1 milyon 308 bin 514 kişi var. Memleketler arası müdafaa kapsamında bulunan 300 bin 720 kişi var.

“Davutoğlu, Avrupa ile çabucak bir mutabakat yaptı”

Ama biz mülteci alırken, ‘Doğu’dan mülteci almayız. Batı’dan mülteci alırız’ diyoruz. CHP de öbür bir şey diyor burada. CHP, ‘Biz bu kaidesi kaldıracağız, Doğu’dan da göç alacağız’ diyor. Şu an Avrupa, Ukrayna’ya bu formülü uyguladı. Burada da bir prosedür var. Muhakkak kurallarda siz bu insanları istediği ülkeye de gönderebilirsiniz. Dünya, ‘Burada birtakım şahıslar var. Bu beşerler hangi ülkeye giderse ben yardımcı olayım’ diyor. Yaklaşık 7 bin 500 kişi hayatını kaybetti Suriyeli. Bunların hiçbiri kayıtsız değil, hepsi kayıt altında.

Biz 2011-2012’den beri bir siyaset setimiz var. Biz bunu uyguluyoruz. Avrupa buna geç uyandı. Bunlar Avrupa’ya geçmeye başlayınca Avrupa, ‘Bir şey yapalım’ dedi. Ben çalışma bakanıydım, Ahmet Davutoğlu o vakit dışişleri bakanıydı. Davutoğlu, ‘Kendime nazaran bir konum alayım, Avrupa’yı ardıma alayım’ diye çarçabuk bir mutabakat yaptı. Biz burada yeniden mutabakat mucibince üstümüze düşeni yaptık lakin Avrupa hala bu hususta yanlışsız düzgün bir şey yapmadı. Ben 7 yıldır devletin içerisindeyim. Hollanda’nın güvenlik bakanı bir orta bana geldi, bir sürü operasyonlarda onlarla diyoloğumuz var. İngiltere bakanı, Almanya bakanı bir birçoklarıyla bağlantımız var. Taliban’la temel itibariyle bağlantımız yok lakin direkt olarak bağlantımız var. Buradan yalnızca 100 bin kişi Afganistan’a gönderdik. Bunları irtibata geçmeden gönderemezsiniz.

Sınır güvenliği

Biz 1315 kilometre uzunlukta güvenlik duvarı yaptık. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK), İçişleri Bakanlığı olarak yapıp teslim ediyoruz. Buralarda tarihi işler yapıldı. Suriye hududunda yaparsınız düz arazidir. Ancak Çaldıran’da yapmak sıkıntı oluyor. Türkiye’nin en soğuk yeri burasıdır. Bazen eksi 40 derece oluyor. En son kasım ayında gittik, ben hayatımda bu kadar çok üşüdüğümü hatırlamıyorum. Van Gölü’nü Kıyı Güvenlik’e verdik. Buradan geçiş yapan kaçakları da engelledik. Tüm deneyimimizle biz buna karşı durduk. Bu işin profesyoneli olduk. Burada hudut karakolları var. Buna karşın biz nasıl burada efor sergiliyorsak oradan geçen kişi de efor sergiliyor.

VİP olarak Afganistan’dan 6-8 bin dolara Almanya’ya geçiş tertibi var. Amerika, Afganistan’ı bir uyuşturucu yerine çevirdi. Dünyada uyuşturucuyu CIA yönetir. Biz burada eroin sınırını kestik. Burada dünyanın en büyük eroin yakalamalarını yaptık. Van, Ağrı ve Hakkari’de bu işler ağırmış, biz bu üç ile baskı yaptık. Makü, PKK’nın yeni karargâhıdır. Burası bize yalnız 40 kilometredir. Burası ana karargâh ancak İran’a sorarsanız, ‘Burada bu türlü bir karargâh yok’ derler. Bu duvar hem teröre karşı bir duvardır, hem uyuşturucuya karşı bir duvardır, hem de insan kaçakçılığına karşı bir duvardır. Burada Tendürek Dağı’na bir uzay üssü üzere bir üs koyduk. Artık Ağrı Dağı’na da bir tane kuruyoruz.

“İstanbul’u Suriyelilere kapattık”

Suriye bizim iklimimizin insanları ve Suriyeliler oto denetimi olan beşerler. Biz kimi yerleri de bu insanlara kapattık. İstanbul’u Suriyelileri kapattık. Mesela biz Fatih’de yabancı öğrenci yahut çalışanı da kapattık. Terörden arındırılmış bölgelere dönenler oldu. Bir kısmı döndü, barınamayıp tekrar geldiler. Onları orada barındırmak istemeyenler var. Onların orada yerleşmesini istemiyorlar. PKK da bunu istemiyor, PYD de bunu istemiyor, bence rejim de bunu istemiyor. Devlet siyaseti olarak biz bu insanları uzun yıllar vatandaşlık konusunda desteklemiyorduk. Türkmenleri orada bölgenin savunmaları karşılığında bırakmayı düşünüyorduk lakin baktık olmuyor ki bu insanları kabul etmek zorunda kaldık. Operasyon yaptığımız, terörden arındırılmış yerde 6 milyon insan tutuyoruz. Buradan askeri çekerseniz orayı PYD ele geçirir. Bu da oradan buraya 6 milyon göç demek. Amerika’nın yapmak istediği bölgeye bir terör devleti kurmak. Türkiye buna istek göster mi?

“Suriyelilerin yüzde 70’i giderim diyor”

Yaklaşık 1 yıldır Suriye’de bunun çalışmaları sürüyor. Katar Buyruğu, ‘Ben Suriye konusunda yardım yapmak istiyorum’ dedi. Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletler’de (BM), ‘Gelin buraya konut yapalım’ dedi. Oradaki devletler yaklaşmadı buna. Katar Buyruğu de briket konutlar konusunda takviye olmak istedi. Biz bunu bulduk lakin bizden sonra vatandaşlar da kendileri yapmaya başladı. Öteki tarafta Türkmen bölgeler var. En kıymetli bölgelerden birisi. 240 bin konutu Katar yapıyor, biz yapmıyoruz. Burada Katar, ‘Bir kısmını ben yapacağım, bir kısmını de sizinle beraber’ diyor. 23 bin konutun imali çarşamba günü başlıyor. Katar’ın ortaya koyduğu kural ne? ‘Türkiye’de yaşayan beşerler lakin buraya göç edebilir’ diyor. Yani buradaki insanları oraya göç ettirmek üzerine kurulmuş bir aksiyon. El Bab, Cerablus ve Tel Abyad’da bu türlü bir kent yapılacak. ‘Siz masraf misiniz?’ diyoruz, yüzde 70’i ‘evet’ diyor. Katar buradan para almayacak, ‘7-8 sene kaldıktan sonra ben sana sahiplendireceğim’ diyor. O bölgede sanayi sitesi kurduk. Angela Merkel rasyonel bir siyasetçidir. Ben Merkel’i bunlardan ayırırım. Bunların beşere muhtaçlığı var. Bunlar göçmenleri Türkiye’de tutup daha sonra kendilerine almayı düşünüyorlar. Bunların üretime muhtaçlığı var. Aslında 550 bini dönmüş, burada bu türlü bir imkan verirsen 1 milyonu da dönmez mi?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.