Sosyal Medya Çöktü Mü? Sosyal Medya Neden Çöker?

Sosyal Medya Çöktü Mü? Sosyal Medya Neden Çöker?
Yayınlama: 05.07.2023
14
A+
A-


Özellikle sosyal medyanın hayatımıza entegre olması ile birlikte Sosyal medya çöktü mü? Sorusunu da beraberinde getiriyor. “Sosyal medya çöktü” başlıklarını çoğu zaman internet üzerinde görebiliyor veya arkadaşlarımızdan duyabiliyoruz. Sosyal medya çöktü mü, çökmedi mi? Nasıl öğrenilebileceği de birçok internet kullanıcısı tarafından merak edilen konulardan birisidir. Peki, Sosyal medya çöktü mü? Sosyal medya neden çöker? Sosyal medya çökmesi hakkında merak edilen detaylar…

Aktif olarak sosyal medya kullanmakta olan kullanıcılar, Sosyal medya çöktü mü? Sorusuna genellikle internet üzerinde yanıt aramayı tercih ediyor. Zaman zaman gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde sosyal medya platformlarında yaşanan erişim sıkıntılarının ardından “Sosyal medya çöktü mü?” sorusu bolca araştırılıyor. Sosyal medya sadece tek bir platformdan oluşmamaktadır. Bu nedenle farklı platformlarda yaşanacak olan sunucu problemleri, diğer platformları etkilememektedir.

Sosyal medya çöktü mü, genellikle bir sosyal medya platformuna yaşanan erişim sıkıntısı ile birlikte araştırılan bir konudur. Bu noktada yapılması gereken araştırma, kullanıcının kullanmakta olduğu sosyal medya ağına dair daha niş bir araştırma gerçekleştirmesidir. Sosyal medya sadece tek bir platformdan oluşmuyor ve bu nedenle sosyal medyanın çökmesi söz konusu değildir. Sosyal medya platformlarının geneline dair yaşanabilecek olan erişim sıkıntılarının temel sebebi ise şunlar olabilir;

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARININ AĞ ÜZERİNDEN ENGELLENMESİ

Genellikle sosyal medya platformları devlet dairelerinde, özel iş yerlerinde, kurum ve kuruluşlarda yöneticiler tarafından kısıtlanabilmektedir. Bu durumda kişiler kullanmakta olduğu ağ üzerinde sosyal medya platformlarına erişim sıkıntısı yaşayabilmekte ve bu nedenle Sosyal medya çöktü mü sorusunu araştırmaktadır.

KULLANILAN PLATFORMUN ÇÖKMESİ

Sosyal medya çöktü mü sorusu yerine, yaşanacak olan problem ile birlikte kişi daha detaylı bir araştırma ile birlikte kullanmakta olduğu platformun durumunu sorgulatmalıdır. Örneğin “Sosyal medya çöktü mü” araması yerine “Facebook çöktü mü” veya “Instagram çöktü mü” şeklinde araştırmalar internet üzerinde gerçekleştirilebilir. Bu sayede direkt olan sorununun kaynağına ulaşabilmek mümkündür.

AĞ PROBLEMLERİ

Herhangi bir platforma ulaşmakta sorun yaşıyorsanız ilk önce kontrol etmeniz gereken detaylardan bir tanesi de ağ bağlantınızdır. Genellikle bu tarz teknik aksaklıklarda yaşanan sorunlar oldukça basit çözümler ile birlikte giderilebilmektedir.

ÜLKE GENELİNDE KISITLAMA

Bazı ülkelerde kullanılan tüm sosyal medya platformları vatandaşların kullanımına açık olmayabilir. Bu nedenle yetkili kurumlar tarafından belirlenen sosyal medya platformlarına erişim engeli getirilir ve böylece vatandaşlar belirli internet sitelerine erişim sağlayamaz. Bunlar arasında bazen sosyal medya platformları da yer almaktadır.

Sosyal Medya Çöktü Mü? Sosyal Medya Neden Çöker?

Sosyal medyanın çöküp, çökmediğine dair yapılabilecek en sağlıklı test yöntemi, yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilen sosyal medya açıklamalarını takip etmektir. Herhangi bir platform üzerinde sorun yaşıyorsanız, bu platformun sosyal medya hesapları üzerinde yaşanacak olan sorunlar dahilinde paylaşımlar gerçekleştirilecektir. Böylece sorunun hangi problemden kaynaklandığını ve ne zaman giderileceğine dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya çökmesini anlamak için kullanılan farklı araçlar kullanılabilmektedir. Yetkililerden yapılacak olan açıklamalar yerine birçok kullanıcı, internet üzerinde yer alan araçlar ile birlikte anlık yapılan raporlamaları okumayı tercih ediyor. Böylece son 24 saat içerisinde yapılan sunucu raporlamalarında oluşan yükselme bir çökmeyi temsil ediyor ve böylece sunucularında bir sorun yaşandığı kolay bir şekilde anlaşılabiliyor.

Sosyal medya çökmesini anlamak için kullanılan bir diğer yöntem ise internet üzerinde o platform hakkında diğer platformlar hakkında güncel bilgileri araştırmaktır. Örneğin Instagram çökmesi durumunda birçok insan Twitter üzerinde Instagram çökmesine dair paylaşımlar gerçekleştirmektedir ve güncel olan bilgiler sayesinde en doğru bilgiyi direkt olarak öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Çöktü Mü? Sosyal Medya Neden Çöker?Sosyal medya uygulamaları

Sosyal medya platformlarında gerçekleşen çökmeler bazen bölge bazında gerçekleşmektedir. Bu nedenle Amerika’daki bir kullanıcı herhangi bir sorun yaşamıyorken sizin sorun yaşıyor olmanız gayet normal bir durumdur. İki farklı bölgedeki kullanıcıya hizmet vermekte olan sunucu, birbirinden farklı ve bölgelere göre farklılık gösterir.

Sosyal medya platformlarında yaşanmakta olan çökme (erişim) problemleri genellikle sunucu veya yazılımdan kaynaklıdır. Kullanmakta olduğunuz sosyal medya platformunu barındırmakta olan sunucularda yaşanacak herhangi bir problem, erişim sıkıntılarına neden olabilir. Sosyal medya çökmesinin bir diğer temel sebebi ise yazılımsal hatalardır. Kodlama esnasında yapılan bir hata nedeniyle sosyal medya platformlarında teknik aksaklıklar söz konusu olabilir.

Emir Ceran

Sosyal Medya Facebook Gündem Teknoloji Haberler

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.