Son dakika… Türkiye’den ses getirecek atılım: Gabar’ın 5 katı büyüklüğünde! Yeni adres…

Cudi ve Gabar’da keşfedilen petrol rezervlerinin akabinde Türkiye’den ses getirecek bir atak daha geldi… Kato Dağı’ndaki yeni keşif çalışmaları başladı. Gelen birinci bilgilere nazaran; bölgede Gabar’ın 5 katı rezerv olduğu belirtiliyor.

Son dakika… Türkiye’den ses getirecek atılım: Gabar’ın 5 katı büyüklüğünde! Yeni adres…
Yayınlama: 16.06.2023
10
A+
A-

Türkiye’de yaklaşık 40 yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle varlıklı yeraltı kaynakları kullanılmayan Güneydoğu Bölgesi, son devirdeki petrol keşifleriyle dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın peş peşe muştusunu verdiği Gabar Dağı ve Cudi Dağı’nda keşfedilen petrol rezervlerinden günlük petrol üretimi 15 bin varile ulaşırken yeni rezerv alanları için de çalışmalar sürüyor.

Irak ve Suriye’ye hududu olan Şırnak, yapılan petrol keşifleri ile Ortadoğu’nun en kıymetli petrol yataklarının üssü olmaya emin adımlarla ilerliyor. Yetkililer, Şırnak’ın altının petrol denizi olduğunu belirtiyor.

Kısa mühlet evvel Gabar’da, akabinde Cudi Dağı’nda keşfedilen milyar dolar pahasındaki petrol rezervlerinin akabinde dikkatler bölgenin başka noktalarına çevrildi.

ŞIRNAK’A RAFİNERİ TALEBİ

Bölgenin zenginleşmesine yol açması ve Türkiye iktisadına milyarlarca dolar katkı sağlaması hedeflenen petrolün işlenmesi emeliyle Şırnaklılar, Batman’da olduğu üzere dev rafineri kurulmasını istiyor.

Şırnak Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ESOB) Lideri Heşar Haşimoğlu, “Şırnak Gabar’da çıkarılan petrol hem ilimiz hem bölgemiz hem de ülkemiz için son derece değerlidir. Yıllarca terörle anılan vilayetimizde artık iktisat, istihdam ve yatırımlar konuşulmaya başladı. Bu yeni gelişmeler hem sanayi hem de ulaştırma bölümünde bulunan esnafımız için son derece kıymetli. Ayrıyeten vilayetimizde TPAO Bölge Müdürlüğü’nün kurulması, teşkilatımızı ve vatandaşlarımızı mutlu etmiş olup yakın vakitte vilayetimize petrol rafinerisinin kurulacağının muştusunu alacağımızı umut ediyorum” diye konuştu.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.