Son dakika: Gabar’dan kritik haber geldi! Düşman çatlatacak gelişme…

Tesirli operasyonlarla terör örgütünden temizlenen Gabar Dağı’nda ikinci sondaj faaliyeti başladı. TPAO’nun bölgedeki amacı günlük 100 bin varil üretime ulaşmak…

Son dakika: Gabar’dan kritik haber geldi! Düşman çatlatacak gelişme…
Yayınlama: 22.05.2023
9
A+
A-

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yapılan çalışmalar tam gaz devam ediyor. Bir yandan Zonguldak’ta Karadeniz gazını karaya taşıyan Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO), öbür yandan da Şırnak’ta petrol arama ve üretim çalışmalarını sürdürüyor.

Edinilen bilgilere nazaran; Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın-1 (ŞAY-1) kuyusunda hâlihazırda günlük 1.250 varil üretim sürerken, sahanın hudutlarının belirlenmesi gayesiyle ŞAY Petrol Alanında çok sayıda tespit ve üretim kuyusunun lokasyon belirleme çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda, evvelki gün ŞAY-1 kuyusunun 1,5 kilometre kuzeydoğusunda açılan Şehit Aybüke Yalçın-2 (ŞAY-2) kuyusunda sondaj faaliyetleri başladı. 

ŞAY-2 kuyusunun 3.150 metre son derinlikte tamamlanması planlanıyor. Ayrıyeten kuyuda, sondaj ve kuyu tamamlama çalışmalarının temmuz ayı sonunda tamamlanması öngörülüyor. Kuyuda, petrol keşfi yapılan ve ŞAY-1 kuyusunda test edilen rezervuar kısımlarının dışında daha derin olası rezervuar alanlarının da hidrokarbon potansiyelleri test edilecek.

ÜRETİM GABAR SAYESİNDE İKİ KATINA YÜKSELECEK

TPAO’nun maksadı, alandan günlük 100 bin varil üretime ulaşarak Türkiye’nin toplam üretimini sadece bu sahanın katkısıyla iki katından daha fazla artırmak. TPAO, yüzde 100 sahibi olduğu bu alanlarda 2023 yılının ikinci yarısında yeni keşif emelli kuyuların sondajını da yapacak.

Nisan ayı sonunda Şırnak’ın Gabar Bölgesindeki Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusunda 2 bin 771 metre derinlikte sondaj yapılmış ve arama, 41 API (American Petroleum Institute) graviteli hafif petrol içeren rezervuar keşfiyle sonuçlanmıştı.

KEŞFEDİLEN EN KALİTELİ PETROL

Türkiye’de kara alanlarında şimdiye kadar yapılan en büyük keşif olma özelliğindeki sahanın yerinde petrol ölçüsü, yaklaşık 1 milyar varil olarak hesaplanmıştı. Bu alandaki petrol, tıpkı vakitte Türkiye’de şimdiye kadar keşfedilen en kaliteli petrol olmuştu. TPAO İdare Şurası Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alım, Şehit Aybüke Yalçın kuyusunda geliştirme süreçleri yapacaklarını söz etmişti.

Bilgin “Şehit Aybüke Yalçın Sahası’nın keşif kuyularını kazacağız. Rezervuarın hudutlarını anlayacağız. Bundan sonra Aybüke Yalçın Kuyusu’nda da yüklü işimiz, bu sahayı nasıl geliştirebileceğimiz” demişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.