Sırbistan ile Kosova yeniden anlaşamadı

Sırbistan ve Kosova ortasında yapılan toplantı sonuçsuz kaldı. AB Dış Bağlar ve Savunma Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, tarafların ZSO konusunda görüşlerinin birbirinden çok uzak olduğunu belirtti. Seçimlerin düşük iştirakle gerçekleşmesi çatışmalara neden olabileceği ikazında bulunan Borrell, Priştine’nin yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini söyleyen Sırp başkan Vucic ise diyalog sürecinde çıkmaz sokağa girildiğini vurguladı.

Sırbistan ile Kosova yeniden anlaşamadı
Yayınlama: 03.05.2023
7
A+
A-

– Sırbistan ile Kosova tekrar anlaşamadı

BELGRAD – Vucic ile Kurti’nin 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde vardıkları mutabakatın uygulanması gayesiyle düzenlenen toplantı sonuç vermedi.

AB Dış Bağlar ve Savunma Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, görüşmenin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova’nın kuzeyinde 23 Nisan’da yapılan harika mahallî seçimlerin akabinde durumun kaygı verici olduğunu söz etti.

Tarafların, Ohri’den sonra birinci defa bir ortaya geldiğini anımsatan Borrell, “İyi bir ilerleme kaydettik. Kayıp Şahıslara Ait Deklarasyon konusunda mutabakata varıldı. Sırp Belediyeler Birliği’nin statüsü tartışıldı.” diye konuştu.

Borrell, 10 yıl evvel üzerinde mutabakata varılan ZSO’nun kurulması için sembolik bir adım atıldığına dikkati çekerek, “Tarafların ZSO konusundaki görüşleri birbirinden çok uzak. Zati öbür türlüsünü beklemiyorduk.” tabirlerini kullandı.

Kosovalı ve Sırp yetkililere, yapan bir müzakere yürütme ve uzlaşmaya varma davetinde bulunan Borrell, düşük iştirakle gerçekleşen seçimlerin Kosova’nın kuzeyinde çatışmalara neden olabileceği ikazında bulundu.

Borrell, kasım ayında vazifelerinden istifa eden Kosovalı Sırpları, vazifelerinin başına dönmeye çağırdı.

“Priştine’nin yükümlülüklerini yerine getirmeyeceği çok açık”

Sırp önder Vucic de görüşmenin akabinde, “Priştine’nin ZSO’nun kurulmasına ait yükümlülüklerini yerine getirmeyeceği çok açık.” dedi.

Anlaşmada kilit ehemmiyete sahip olan ZSO konusunda mutabakata varılamamasının kendisini endişelendirdiğini söyleyen Vucic, “AB, Kosova’da yapılan utanç verici seçimlerin akabinde karşımıza bir teklif ile çıktı. Ben kabul ettim lakin Priştine tarafı reddetti. Bu durumun üstesinden gelmemizin büyük değer arz ettiği kanaatindeyim.” diye konuştu.

Mayıs ayının ilerleyen devirlerinde düzenlenmesi planlanan bir sonraki görüşmenin, sonuç vermesini umduğunu belirten Vucic, “Pek optimist değilim anacak barış ve istikrarı korumak için elimizden geleni yapacağımız konusunda kelam verebilirim.” tabirlerini kullandı.

Diyalog sürecinde çıkmaz sokağa girildiğini vurgulayan Vucic, evvelden varılan mutabakatların uygulanması gerektiğini aksi takdirde her şeyin suya düşeceğini belirterek, “Geçmişte varılan mutabakatlar uygulanmadan gelecekteki mutabakatlara geçmemiz mümkün değil.” dedi.

Taraflar, diyalog kapsamında yapılacak bir sonraki toplantıda başmüzakereciler seviyesinde operasyonel detaylar üzerinde muahedeye varılması konusunda da taahhüt verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.