SEDDK’nın trafik teklifine dayanak

SOMPO Sigorta CEO’su Fahri Uğur, mecburî trafik sigortasında arza erişim zorluğunu çözmek üzere Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) Trafik Operasyon Merkezi teklifini olumlu karşıladıklarını söyledi.

SEDDK’nın trafik teklifine dayanak
Yayınlama: 22.05.2023
8
A+
A-

Uğur, teklifin trafik sigortasının üretim ayağındaki tıkanmanın aşılmasına yardımcı olacağını belirterek, “Bu öneriyi hayata geçirmek için tüm dal paydaşları üzerine düşen rolü en süratli biçimde gerçekleştirme gayretinde olmalı” dedi.

Sürecin müşterilerin, acentelerin, sigorta şirketlerinin lehine olacağını, muhtaçlık duyulan kaynağın bölüm paydaşları tarafından ayrılması gerektiğini söz eden Uğur, şunları söyledi: “Sistemden; acentelerin yalnızca kendi şirketlerinden değil tüm şirketlerden teklif alabilmesine dayandığı, birinci etapta acentenin çalıştığı şirketler üzerinden teklif isteyeceği ve hiçbir şirketin teklif vermemesi durumunda Trafik Operasyon Merkezi’ne üye şirketlerden teklif alma süreçlerinin işletileceği anlaşılıyor. Merkeze, trafik ruhsatı olan şirketler üye olacak. Tüm şirketlerden teklif alma imkânı olacak, lakin hiç teklif veren olmaması durumunda, poliçe bir evvelki yıl yapıldığı şirket üzerinden havuza devredilecek. Sistemin geçmişte havuza devredilenler de dahil tüm araç kümesi ve basamaklara yaygınlaştırılması ve makul bir tavan fiyat uygulaması ile birlikte hür rekabet ortamında havuzun toplam içindeki hissesinin uzun vadede yüzde 3’ler düzeyi hedeflenerek bölümdeki paydaşların kazanacağı bir ortamın oluşturulabileceğine inanıyoruz.”

Uğur, yalnızca en riskli kümede yer alan ve hiçbir şirketin teklif vermek istemediği yüksek riskli kümenin havuza devredilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu poliçelerin, örneğin toplam poliçe adedinin yüzde 3’ü üzere bir azamî oranı aşmaması sistemden beklenen toplumsal yararın maksimize edilmesi için kritik ehemmiyete sahip. Tavan fiyatın piyasa şartlarıyla uyumlu gerçekçi bir seviyede belirlenmemesi durumunda şirketler kâfi oranda teklif vermeyeceği için havuza giden poliçe oranı yüksek seviyelere çıkacak. Bu ise trafik sigortasının maliyetini topluma yıkmak manasına gelecek ve hakikat bir tahlil olmayacak” dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.