Seçime günler kala İsrail’den çarpıcı tahlil: Pek çok Türk Erdoğan’dan diğer alternatif görmüyor

Dünyanın dört bir yanından pek çok gazete ve televizyon gözünü Türkiye’ye çevirmiş durumda. 2023’ün en değerli seçimine sayılı gün kala BBC, Cumhurbaşkanlığı için gayret eden tüm adayların etkilemeye çalıştığı, kilit değere sahip seçmenleri açıkladı. İsrail basınından ise dikkat çeken bir Erdoğan tahlili geldi…

Seçime günler kala İsrail’den çarpıcı tahlil: Pek çok Türk Erdoğan’dan diğer alternatif görmüyor
Yayınlama: 11.05.2023
4
A+
A-

Dünya Ankara’daki gelişmeleri anbean takip ediyor.

2023’ün en değerli olaylarından birisi olarak gösterilen seçimin nabzını tutan pek çok televizyon ve gazete gelişmeleri anbean okurları ve izleyicileri ile paylaşıyor.

Türkiye’yi yakından takip eden İsrail basını seçime sayılı gün kala dikkat çeken bir tahlil yayınladı.

Haaretz‘te yayınlanan Zvi Bar’el imzalı tahlilde ‘Pek Çok Türk Erdoğan’dan Öteki Alternatif Görmüyor’ yorumuna yer verildi.

Erdoğan’ın seçim devirlerindeki başarılı performansına dikkat çeken muharrir Erdoğan için ‘sihirbaz’ benzetmesi yaptı.

Zvi Bar’el yazısında ‘Erdoğan’ın son anda şapkasından neler çıkarabileceğine gösterilen ilgi boşa gitmedi. Salı günü memur maaşlarına yüzde 45 artırım yapma kararı aldığını açıkladı’ tabirlerine yer verdi.

BBC KİLİT EHEMMİYETE SAHİP SEÇMENLERİ AÇIKLADI

İngiliz BBC genç seçmenlerin seçimde kilit bir rol oynayacağını yazdı.

‘Türkiye seçimleri: Türkiye’nin geleceğine karar verebilecek genç seçmenler’ başlıklı haberde ‘Şaşırtıcı olmayan bir formda, cumhurbaşkanlığı için gayret eden tüm adaylar genç seçmenleri etkilemeye çalıştı. Erdoğan savunma ve teknolojideki ilerlemeleri vurgularken, Kılıçdaroğlu daha fazla özgürlük ve daha güzel istihdam vaat etti’ denildi.

ABD merkezli Bloomberg ‘Türkiye’nin Eski Maliye Bakanı Şimşek, Kampanya Yürüyüşünde Erdoğan’a Katılıyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Katar merkezli Al Jazeera ise seçimden sonra Türk – Yunan ilgilerinin seyrini mercek altına aldı.

‘Yunanistan ve Türkiye seçimlerden sonra barışabilir mi?’ sorusuna cevap arayan Al Jazeera iki ülkenin de tıpkı devirde sandık başına gittiğine vurgu yaptı.

Haberde ‘Türkiye’nin 14 Mayıs seçimleri ve Yunanistan’ın 21 Mayıs seçimlerinin akabinde ABD’nin Almanya’yı Türk-Yunan müzakerelerini ilerletmek için diplomatik bir teşebbüste bulunmaya teşvik edeceğine dair ısrarlı bir söylenti var’ denildi.

‘Almanya’da rekor sayıda Türk’ün oy kullandığını’ yazan Politico iştirakin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu vurguladı.

Frankfurter Allgemeine ‘Almanya’da rekor katılım’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Focus ise Almanya’da 1,5 milyon kayıtlı seçmenin 732 bin 776’sının oy kullanduğını yazdı.

Benzer bir haber yayınlayan Welt ‘Yurt dışında yaşayan Türkler, 13 gün boyunca Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanabildi. Almanya’da yüzbinlerce kişi bu haktan yararlandı’ dedi.

Yunan Protho Thema ‘Wall Street Journal’a konuşan Kılıçdaroğlu, röportajında ​​yüzünü Batı’ya çevireceğine dair teminatlar verdi’ dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.