Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirleri yüzde 52 azaldı

Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerinin bu yılın ocak-nisan devrinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 52 azalarak 2,3 trilyon rubleye (yaklaşık 30,2 milyar dolar) düştüğü duyuruldu.

Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirleri yüzde 52 azaldı
Yayınlama: 11.05.2023
5
A+
A-

Rusya Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede bütçe açığının bu yılın ocak-nisan periyodunda 3,4 trilyon ruble düzeyinde gerçekleştiği belirtildi.

Söz konusu devirde, bütçe gelirlerinin geçen yıla kıyasla yüzde 22 azalarak 7,8 trilyon rubleye gerilediğine işaret edilen açıklamada, bütçe masraflarının ise yüzde 26 artarak 11,2 trilyon rubleye çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerinin de ocak-nisan periyodunda 2022’nin tıpkı devrine nazaran yüzde 52 azalarak 2,3 trilyon rubleye gerilediği belirtilerek, kelam konusu düşüşün ana nedeni olarak yüksek baz tesirine işaret edildi.

Rusya’nın bütçesi geçen yıl yaptırımların tesiriyle 3,3 trilyon ruble açık verirken, Rusya Maliye Bakanlığı, bütçe açığını kapatmak için rezervlerinden yuan ve altın satışı gerçekleştiriyor.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.