Putin’den tehlikeli atılım… “Belarus’a nükleer silah yerleştireceğiz”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Belarus’a nükleer silah yerleştireceklerini açıkladı. Putin, “3 Nisan tarihi itibariyle mürettebatların eğitimine başlıyoruz. 1 Temmuz tarihine kadar da özel depolama tesisi inşasını bitireceğiz” sözlerini açıklamasına ekledi.

Putin’den tehlikeli atılım… “Belarus’a nükleer silah yerleştireceğiz”
Yayınlama: 26.03.2023
1
A+
A-

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus devlet televizyonuna verdiği röportajında Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) yükümlülüklerine uyarak Belarus’a nükleer silahlar yerleştireceklerini duyurdu. Putin açıklamalarında, “Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko yakın müttefik ve derin bağlantılarımız olduğunu söyleyerek bunu talep ediyor. Biz nükleer silahları Belarus’a vermiyoruz. ABD de müttefiklerine vermiyor. Aslında onların yıllardır yaptığını yapacağız. Onların muhakkak müttefikleri var ve taşıyıcılarını hazırlıyorlar. Onları da mürettebatları hazırlıyor. Biz de birebir şeyi yapmaya karar verdik. Stratejik Silahların Azaltılması Mutabakatı yükümlülüklerini ihlal etmeden Belaruslu dostlarımıza dayanak verdik ve 10 uçaklarını buna güre (nükleer silahlar taşımaya göre) geliştirdik. Bu 10 uçak bu tipten silahları kullanmaya hazır” tabirlerini kullandı.

1 TEMMUZ TARİHİNE KADAR DA ÖZEL DEPOLAMA TESİSİ İNŞASINI BİTİRECEĞİZ

Belarus topraklarında da çalışmalarını sürdürdüklerini de belirten Putin, “3 Nisan tarihi itibariyle mürettebatların eğitimine başlıyoruz. 1 Temmuz tarihine kadar da özel depolama tesisi inşasını bitireceğiz” dedi.

İngiltere’nin, Ukrayna’ya seyreltilmiş nükleer mermiler gönderme kararını da riskli bulduklarını ekleyen Putin, “Bunlar olağan ki kitle imha silahı kategorisinde değil. Bir halde radyasyon tozu oluşturuyor ve bu nedenle tehlikeli nitelikte silahlardır. Kullanılması durumunda kaçınılmaz olarak tarım alanları kirlenecek. Bu nedenle lokal sakinler ve etraf için tehlike oluşacak” formunda konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.