Putin: Batı yeni bir mihver ittifakı kurmanın peşinde

Putin, ülkesinin Çin ile ilişkilerinin askeri bir ittifak olarak tanımlanamayacağını belirtti. Rusya lideri, Batı ülkelerini ise İkinci Dünya Savaşı dönemindeki gibi yeni bir mihver ittifakı oluşturmakla suçladı.

Putin: Batı yeni bir mihver ittifakı kurmanın peşinde
Yayınlama: 26.03.2023
6
A+
A-

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinin Çin ile ilişkilerinin askeri bir ittifak olarak tanımlanamayacağını belirtti. Rusya ile Çin’in ilişkilerinde her şeyin şeffaf olduğunu ekledi. Rusya lideri, Batı ülkelerini ise İkinci Dünya Savaşı dönemindeki gibi yeni bir mihver ittifakı oluşturmakla suçladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rossiya-24 televizyonunda yayınlanan açıklamalarında, Rusya ve Çin’in askeri bir ittifak oluşturmadıklarını ve kimseyi tehdit etmediklerini belirtti.

“ÇİN İLE İTTİFAK OLUŞTURMUYORUZ”

Putin, Pekin ile yaptıkları askeri işbirliğinin tamamıyla şeffaf olduğunu kaydetti:
“Doğru, (Çin ile) askeri-teknik alanda işbirliği yapıyoruz ve bunu gizlemiyoruz. Her şey şeffaf, burada gizli bir şey yok. Askeri alanda da işbirliği yapıyoruz, askeri tatbikatlar gerçekleştiriyoruz. Her şeyi şeffaf bir biçimde sürdürüyoruz, fakat bu askeri bir ittifak değil.”

Rusya Devlet Başkanı, Batının ise bunun aksine, ‘küresel bir NATO’ oluşturmaya çalışarak yeni bir mihver ittifakı kurmakta olduğunu belirtti.

Nitekim Putin, NATO’nun yeni stratejik konseptinin Hint-Pasifik bölgesi ülkeleriyle güçlü ortaklıklar kurulmasını içerdiğini kaydetti ve “Dahası, bu konseptte küresel NATO’ya katılacak ülkeler sıralanıyor” dedi.

 

KAYNAK: SPUTNİK

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.